Konkurs Wychowanie Morskie Studentów organizowany jest już po raz trzeci. Powstał z inicjatywy Samorządu Studentów Politechniki Gdańskiej (SSPG), Stowarzyszenia Absolwentów Politechniki Gdańskiej (SAPG) i Stowarzyszenia Czerwonej Róży (SCR).
W organizację tegorocznej edycji zaangażowali się także nowi partnerzy: Liga Morska i Rzeczna (LMiR), Pomorski Związek Żeglarski (PoZŻ) oraz Narodowe Muzeum Morskie (NMM). Współudział tak wielu znakomitych podmiotów potwierdza wagę i celowość podjętej inicjatywy.
W ubiegłym roku Honorowy Patronat nad konkursem sprawował Minister Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej (MHMiŻŚ). Dla tegorocznej edycji wystąpiliśmy ponownie o Patronat Honorowy MGMiŻŚ.
Idea konkursu
Współczesny rozwój cywilizacyjny i gospodarczy świata pokazuje ogromne i rosnące znaczenie zasobów mórz i oceanów, jako ogromnej i atrakcyjnej przestrzeni dla aktywności zawodowej, kulturalnej i rekreacyjnej. Wynika z tego konieczność rozwoju polskiej gospodarki morskiej. Rozwój tej gospodarki wymaga realizowania szerokiego programu wychowania morskiego społeczeństwa.
Szczególną pozycję w programie wychowania morskiego społeczeństwa powinno zająć edukacja w tym zakresie środowiska akademickiego. Wychowanie morskie studentów trzeba oprzeć o kształtowanie ich emocjonalnego pozytywnego stosunku do morza. Może się to dokonywać w różnorodnych formach działalności podejmowanych przez uczelnie, organizacje studenckie, koła naukowe, stowarzyszenia absolwentów, kluby akademickie i środowiskowe, jak też osoby indywidualne (studenci, absolwenci oraz pracownicy uczelni). Jak szeroki może być zakres tych działań pokazują najlepiej poprzednie dwie edycje naszego konkursu – poczytaj więcej tu – kliknij.
Manifest SSPG z 2013 r wzywający do propagowania idei wychowania morskiego studentów – kliknij.

Do kogo jest skierowany konkurs Wychowanie Morskie Studentów?
W konkursie mogą wziąć udział organizacje studenckie, koła naukowe, stowarzyszenia absolwentów, kluby akademickie i środowiskowe jak i osoby indywidualne – studenci, absolwenci oraz pracownicy uczelni. Jury Konkursu będzie oceniało przedsięwzięcia mające charakter niekomercyjny, zrealizowane w jednej z poniższych kategorii:
- Imprezy promujące kulturę morską organizowane w środowiskach akademickich.
- Zloty turystyczne i towarzyskie regaty żeglarskie integrujące studentów uczelni nadbałtyckich.
- Rejsy i wyprawy żeglarskie oraz wioślarskie na akwenach mórz i oceanów oraz na szlakach śródlądowych,
- Wyprawy turystyki podwodnej mórz i oceanów, oraz ujść rzek.
- Wyprawy turystyki poznawczej na obszarach wysp, wybrzeży mórz i oceanów oraz ujść rzek.
- Konferencje i seminaria naukowe organizowane na pokładach żaglowców.
- Szkoły pod żaglami dla studentów na pokładach żaglowców.
- Kompleksowe programy wychowania morskiego studentów realizowane na polskich uczelniach wyższych.
- Wybitne osiągnięcia akademickich klubów i sekcji żeglarskich oraz klubów nurkowych.
- Wybitne projekty studenckich kół naukowych dotyczące wykorzystania zasobów morza, transportu morskiego i intermodalnego dla rozwoju kraju.
- Inne spełniające misję konkursu
Nagrody
Jury Konkursu wybierze spośród wszystkich zgłoszonych przedsięwzięć maksymalnie 15 finalistów, którzy zostaną zaproszeni na publiczne przesłuchania przed Jury i na Galę ogłoszenia wyników w Narodowym Muzeum Morskim w Gdańsku.
Nagrodami w konkursie są:
Statuetka Laureata Konkursu nazwana „Czerwoną Różą Wiatrów” za najlepsze zgłoszone do Konkursu przedsięwzięcie, pamiątkowe dyplomy dla wszystkich nominowanych, nagrody pieniężne ufundowane przez sponsorów.
W ubiegłym roku Laureat otrzymał nagrodę pieniężną w wysokości 10000 zł, Jury przyznało również dwa wyróżnienia po 4000 zł każde.
Regulamin tegorocznego konkursu zostanie ogłoszony w dniu 12 kwietnia 2017 r. i będzie do pobrania pod adresem www.zeglarski.info w dziale Dokumenty do pobrania.
Ważne daty
8 maja 2017 – ostateczny termin nadesłania zgłoszenia do Konkursu w formie elektronicznej na adres: wychowaniemorskiestudentow@pozz.org.pl .
Zgłoszenie musi być kompletne zgodnie z wymaganiami Regulaminu i zawierać wypełniony oraz podpisany formularz zgłoszenia (skan), krótką prezentację przedsięwzięcia w formacie pdf, rekomendację uczelni wyższej, oraz fotografie obrazujące przedsięwzięcie. Formularz zgłoszenia dostępny pod adresem: www.zeglarski.info kategoria Formularz zgłoszeniowy. Dokładne wytyczne dostępne są w Regulaminie.
12 maja 2017 – ostateczny termin nadesłania wymaganych dokumentów w formie papierowej.
20 maja 2017 r. – Jury Konkursu wstępnie oceni nadesłane zgłoszenia i wybierze maksymalnie 15 przedsięwzięć nominowanych do ostatecznej klasyfikacji Konkursu.
27 maja 2017 r. – otwarte dla publiczności prezentacje nominowanych przedsięwzięć przez zgłaszających, przed Jury Konkursu w Narodowym Muzeum Morskim w Gdańsku. Po prezentacjach Jury na zamkniętym posiedzeniu wyłoni Laureata Konkursu i przyzna wyróżnienia.
03 czerwca 2017 r. – uroczyste wręczenie dyplomów i nagród podczas Gali Konkursu w Narodowym Muzeum Morskim na Ołowiance w Gdańsku.
Serdecznie zapraszamy organizacje i środowiska akademickie działające w całej Polsce do udziału w Konkursie. Gorąco zachęcamy do przesyłania nam informacji na temat zrealizowanych i organizowanych przedsięwzięć. Pragniemy stworzyć bazę osiągnięć dla ich upowszechniania i propagowania idei wychowania morskiego studentów w Polsce.
Biuro Konkursu:
Pomorski Związek Żeglarski
Jana Pawła II 11, 81-345 Gdynia
Kontakt mailowy: wychowaniemorskiestudentow@pozz.org.pl
Kontakt: Paulina Żurawska, tel. 602678210