24 maja br. na Wydziale Oceanotechniki i Okrętownictwa Politechniki Gdańskiej odbył się finał zorganizowanego już po raz trzeci KonkursuOiO4um” . Trójka kandydatów prezentowała swoje prace dyplomowe – inżynierskie – efekt pierwszego etapu własnych zmagań z programem studiów na Wydziale OiO. W tej edycji konkursu nagrodami były pełnopłatne staże w: Damen Engineering Gdańsk, Remontowa LNG Systems oraz w Stoczni SZKUNER. Z tego też względu do Jury zaproszono oprócz reprezentującego współorganizatora konkursu – prezesa FORUM OKRĘTOWEGO i dyrektora Biura Forum Okrętowego w osobie Jerzego Czuczmana również przedstawicieli firm – fundatorów. Z ramienia Damen Engineering prace oceniała Daria Cellary, ze Stoczni Szkuner – jej dyrektor zarządzający Marcin Ryngwelski, niestety z przyczyn niezależnych nie było prezesa Remontowej LNG Systems.

Otwarcie finału i przywitanie gości zapewnił Dziekan WOiO dr hab inż. Janusz Kozak, prof. nadzw. PG
Kilka słów wprowadzenia od prezesa Forum Okrętowego Jerzego Czuczmana. Zaczął od pochwalenia nazwy „OiO4um”, wymyślonej przez studentów, będącej ciekawie sformułowanym i dającym do myślenia skrótem. Jak powiedział: „Wśród firm do tej pory, w dwóch poprzednich edycjach zatrudniających finalistów konkursu – wszędzie są same pozytywne opinie o tej inicjatywie. To jest dobry moment, w którym można się pokazać i zaprezentować swoją wiedzę. Dzisiejszy rynek pracy zmienia się na korzyść pracownika, ale to wcale nie oznacza, że każdy znajdzie taką pracę, jaką by chciał. (…) Trzeba szukać pracodawcy, który ma zbieżne poglądy i możliwości zbliżone do oczekiwań zatrudnianego.” Jak dodał, dla finalistów przewidziane są pełnopłatne staże miesięczne wraz z możliwością (w przypadku woli obu stron) ich dalszego przedłużenia. Oczywiście pierwszeństwo wyboru miejsca stażu przypadnie zwycięzcy, a pozostała dwójka – będzie musiała się porozumieć :)

Następnym etapem było losowanie kolejności prezentowania swojej pracy. Zapoznanie Jury i zebranych gości miało swój ściśle określony czas, z „groźbą” przerwania wypowiedzi po przekroczeniu limitu 15 minut. Ważna była nie tylko prezentowana wiedza, ale również czas jej przekazania. Po prezentacjach, finaliści musieli jeszcze odpowiadać na pytania padające z sali, a nie były proste.

Moment losowania i przedstawienia się publiczności
Jako pierwszy swoją pracę: „Projekt obrotowego żurawia z wysięgnikiem łamanym o udźwigu 13 kN i wysięgu 6 m” omawiał Patryk Zagórski. Praca powstała na kierunku: Oceanotechnika, specjalność: Maszyny, Siłownie i Urządzenia Okrętów i Obiektów Oceanotechnicznych. Promotorem był prof. dr hab. inż. Czesław Dymarski
Druga finalistka, Katarzyna Warnke i praca: „Projekt statku do instalacji platform typu TLP dla morskich turbin wiatrowych” . Praca powstała na kierunku: Transport, specjalność: Środki Transportu Wodnego. Promotorem był dr inż. Paweł Dymarski
Jako trzeci – Jakub Sarad i praca: „Projekt wstępny i obliczenia furty pilota przeznaczonej na jednostkę pasażerską” . Praca powstała na kierunku Oceanotechnika, specjalność: Maszyny, Siłownie i Urządzenia Okrętów i Obiektów Oceanotechnicznych. Promotorem był mgr inż. Jędrzej Żywicki

Wszyscy prelegenci zmieścili się w limicie czasowym, nikomu nie trzeba było przerywać, mówili pewnie i sprawnie przekazując swoją wiedzę. Po wysłuchaniu mówców – jury udało się na obrady, celem wyłonienia zwycięzcy.

Powstałą w ten sposób przerwę wykorzystała przedstawicielka Młodzieżowego Forum Okrętowego. Omówiła cele powołania tej organizacji, zachęcając obecnych na sali studentów aby aktywnie włączyli się do jej działań na rzecz promocji polskiej gospodarki morskiej i przemysłu okrętowego. Opowiadała w jaki sposób członkowie MFO poznają swoje przyszłe miejsca pracy – poprzez odwiedzanie w zorganizowanej formie zakładów przemysłowych, różnego rodzaju spotkania i konferencje, w których biorą udział. Wykazała, że przemysł związany z gospodarką morską stanowi bardzo dobre źródło zarobków. Na koniec, przedstawiając planowane projekty, pokazała w jaki sposób MFO zamierza docierać z informacją do przyszłych adeptów tej pracy.

Na koniec nastąpiło ogłoszenie wyników obrad Jury. Wyłonionym w ten sposób zwycięzcą okazał się Patryk Zagórski. Cała trójka finalistów otrzymała z rąk Jerzego Czuczmana dyplomy wraz z gratulacjami. Gratulacje składali też promotorzy, dziekani Wydziału, fundatorzy nagród, a potem przyszła kolej na wspólne zdjęcie.

Tekst i zdjęcia: Cezary Spigarski

Previous

Windsurfingowe Mistrzostwa Europy zagoszczą w Sopocie

Next

Żeglarski Puchar Trójmiasta 2017

Zobacz również