Z początkiem kwietnia został rozstrzygnięty Konkurs Wiedzy o Zawiszy Czarnym i Generale Zaruskim, polegający na nakręceniu krótkiego filmu na jeden z czterech tematów.

Najlepszy okazał się film nakręcony przez ekipę z Zespołu Kształcenia Podstawowego i Gimnazjalnego w Kolbudach pod tytułem „Gdyby Mariusz Zaruski prowadził vloga”. 12 uczniów pod kierownictwem p. Anny Zięby nakręciło 4,5-minutowy film, który zobaczyć można – kliknij tu.

W poniedziałek, 10 kwietnia, uczniowie odebrali swoją nagrodę – dwugodzinny rejs Zawiszą Czarnym po Zatoce Gdańskiej. Podczas rejsu musieli sprostać niełatwym zadaniom – pomagali stawiać i zrzucać żagle, obsługiwać cumy i odbijacze. Nie zabrakło także wspólnego śpiewania szant i piosenek żeglarskich. Pogoda bardzo dopisywała – świeciło piękne słońce, a wiatr pozwolił na przyjemną żeglugę. Wszyscy uczestnicy rejsu zeszli z pokładu zadowoleni i lekko opaleni.

Celem konkursu było upamiętnienie żaglowców szkolnych s/y Zawisza Czarny (ex. Petrea) i s/y Zawisza Czarny (ex. Cietrzew) i ich wkładu w rozwój polskiego żeglarstwa i wychowania morskiego, upamiętnienie Generała Mariusza Zaruskiego – kapitana s/y Zawisza Czarny w latach 1934 – 1939 oraz propagatora i prekursora wychowania morskiego w Polsce, upamiętnienie setnej rocznicy powstania Harcerskiego Ruchu Wodnego na Ziemiach Polskich.

Partnerem w konkursie oraz sponsorem nagród była Grupa Energa S.A.

Tekst i zdjęcia: materiały prasowe CWM ZHP

Previous

Przed Świętami Wielkanocnymi kapitańskie jajko

Next

Dzień z Zawiszą - węzły, liny, sploty

Zobacz również