Krótkie wyjazdy majówkowe nieoficjalnie rozpoczynają serię wakacyjnych wojaży. Zdecydowanie warto postawić na mocny start, który doda nam wiatru w żagle na cały sezon. Jaka powinna być idealna majówka?

Większość wskazałaby zapewne na piękno natury. Przydałaby się woda, malownicze krajobrazy i sporo kwiatów. W takim wypadku najlepiej jest wybrać Skandynawię! Po drugiej stronie Bałtyku dostępna jest chociażby południowa Szwecja z powalającymi widokami i ogrodami przy Pałacu Sofiero w pobliżu Helsingborga.

Niektórzy stwierdziliby, że każdy wyjazd musi mieć zapewnioną odpowiednią liczbę zabytków. Tutaj Skania także ma wiele do zaoferowania. Przykład? W Lund znajduje się najstarsza romańska katedra ze średniowiecznym zegarem astronomicznym, budynki uniwersytetu z XVII wieku, a obok nich kamienie runiczne z epoki Wikingów!

Są jednak i tacy, którzy wolą podziwiać oryginalną architekturę. Na nich czeka Malmö. W dzielnicy Västra Hamnen mogą obejrzeć powykręcany wieżowiec Turning Torso, a na Ola Billgrens plats intensywnie pomarańczową bryłę, która z daleka informuje, że jest to siedziba muzeum sztuki nowoczesnej.

Nie trzeba wybierać jednej z opcji, można połączyć je wszystkie, jadąc na majówkę z Unity Line. „Magia południowej Szwecji”, „Szwedzkim wybrzeżem w kierunku Oslo” czy „Różne oblicza Danii – Bornholm i Kopenhaga” to oferty zawierające transport, nocleg, posiłki i opiekę pilota. Warto zajrzeć na stronę www.unityline.pl i zapoznać się z pełną ofertą przewoźnika – atrakcyjnymi cenowo biletami na prom do Szwecji, a także wycieczkami w różne rejony Skandynawii.

Oslo, Park Vigelanda – nazywany też Parkiem Frogner (z racji nazwy dzielnicy, w której się znajduje). Dzieło życia norweskiego rzeźbiarza Gustava Vigelanda, rozpoczęte niepozornym zleceniem władz miejskich – zaprojektowania fontanny. Projekt zaczął powstawać w roku 1907 i przerodził się w niepowtarzalne dzieło. Powstało (do końca lat 40-tych minionego stulecia, z udziałem całego zespołu kamieniarzy, odlewników i kowali – już po śmierci artysty) 212 rzeźb, przedstawiających ok. 600 postaci. Na sam główny monument przypada 121 sylwetek nagich osób. Kultowym wizerunkiem jest postać małego, złoszczącego się chłopca – koniecznie należy złapać go za rękę…
W promieniach zachodzącego słońca Pałac Królewski w Oslo
Niepowtarzalna, naszpikowana szczelinami i nierównościami, stylizowana na lodowiec bryła Opery w Oslo
Któż nie zna tej marki? Muzeum VOLVO w Göteborgu. Poniżej pierwsze zdjęcie – takim Volvo P1800 poruszał się pod koniec lat 60-tych ubiegłego wieku słynny filmowy „Święty”
Widok na Göteborg
Twierdza Varberg
W Szwecji skały „wchodzą” prosto do morza – u nas w Zakopanem tak nie ma… :-( Niektóre nawet jakiś czas temu malowali…
Duńskie, pyszne muzeum – w starym browarze Old Carlsberg z 1847 r.
Kopenhaski stary port Nyhavn – wszyscy żeglarze wiedzą gdzie to jest…
Kopenhaga Pałac Królewski – w samo południe zmiana warty
Kopenhaga – miasto Hansa Christiana Andersena – koniecznie trzeba przysiąść na chwilę na kolanie mistrza :)
Miłośników rozrywki oczekuje słynny park Tivoli

Tekst: materiały prasowe Unity Line

Zdjęcia: materiały prasowe Unity Line, Cezary Spigarski (również komentarz – no, poszalałem sobie troszkę…)

Previous

Załoga statku Stena Saga uratowała rybaków

Next

Międzynarodowy sezon regatowy w SKŻ ERGO Hestia

Zobacz również