Rozpoczęły się zapisy do mistrzostw świata katamaranów klasy A, które odbędą się w Sopocie w dniach 19-26 sierpnia tego roku. Na tych zaawansowanych technologicznie i konstrukcyjnie jednostkach, które żeglują całkowicie nad wodą osiągając prędkości do 30 węzłów, żeglują wielokrotni mistrzowie świata, mistrzowie olimpijscy i żeglarze rywalizujący w Pucharze Ameryki. Właśnie ich będziemy gościć w Sopocie.

Po trzech tygodniach zapisów na liście startowej już ponad 60 zawodników z 13 krajów (Hiszpania, USA, Argentyna, Dania, Niemcy, Francja, Szwajcaria, Holandia, Wielka Brytania, Włochy, Grecja, Polska, Nowa Zelandia). Wśród nich światowa czołówka żeglarska: Mitch Booth – dwukrotny medalista igrzysk olimpijskich w klasie Tornado i wielokrotny medalista mistrzostw świata i Europy, Paul Larsen – szef i sternik projektu Vestas Sailrocket, najszybszej łodzi żaglowej, do którego należy rekord szybkości wśród jednostek napędzanych wiatrem – 121km/h, Konstantinos Trigonis – wielokrotny mistrz świata i Europy w klasie Tornado, czterokrotny olimpijczyk w klasie 470 i Tornado, Adam May – konstruktor jachtów Pucharu Ameryki, olimpijczyk IO 2000 w klasie Tornado, wielokrotny medalista mistrzostw Europy i świata w klasie Moth, trener Skandia Team GBR w klasie 2.4 na IO 2008 Paralympics, Mischa Heemskerk – utytułowany zawodnik F18 oraz aktualny mistrz świata klasy A, itd., itd., wielu by wymieniać …. Wśród zgłoszonych również utytułowani polscy zawodnicy: Jacek Noetzel – srebrny i brązowy medalista mistrzostw Europy oraz czwarty zawodnik mistrzostw świata 2016, Jakub Surowiec – mistrz świata juniorów 2016, Marcin Badzio – wicemistrz świata juniorów i zarazem mistrz świata katamaranów klasy A Classic, Tymoteusz Bendyk – piąty na mistrzostwach świata 2016 i aktualny mistrz Polski.

To dopiero początek zapisów. Swój udział w regatach zapowiedziało ponad stu zawodników, a wśród nich inne sławy światowego żeglarstwa. Większość uczestników zawodów przybędzie do Sopotu już 15 sierpnia, aby wziąć udział w otwartych mistrzostwach Polski katamaranów klasy A, które będą próbą generalną przed mistrzostwami świata.

Organizatorem mistrzostw świata klasy A jest UKS Navigo, sopocki klub działający od 2003 r. pod patronatem miasta Sopot i Polskiego Związku Żeglarskiego. „UKS Navigo jest jednym z najlepszych klubów żeglarskich, w których byłem. Klub będzie gospodarzem mistrzostw świata katamaranów klasy A i trudno sobie wyobrazić lepsze miejsce na taką imprezę.” – powiedział Chris Rashley, wicemistrz świata w klasie Moth, mistrz Wlk. Brytanii w klasie A i członek brytyjskiej kadry w Nacra 17, który w zeszłym roku trenował w Sopocie.

Regaty odbędą się w bezpośrednim sąsiedztwie mola w Sopocie i przebieg rywalizacji komentowany będzie na żywo przez dziennikarzy żeglarskich oraz transmitowany na telebimach i na stronie internetowej.

Patronat honorowy nad mistrzostwami objął marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk, prezydent miasta Sopotu Jacek Karnowski, Polski Związek Żeglarski oraz Pomorski Związek Żeglarski. Patronat medialny: Antyradio, Radio Gdańsk, Trójmiasto.pl, Żagle, W Ślizgu i Żeglarski.info.

Strona regat
Profil na Facebooku
Filmik promujący regaty
Strona UKS Navigo

Ewa Górska

Zdjęcia: UKS Navigo Sopot, Cezary Spigarski

Previous

Przeładunki pną się do góry

Next

Wizyta handlowa w Singapurze

Zobacz również