8 stycznia br. tradycyjnie już w kościele pod wezwaniem Matki Bożej Nieustającej Pomocy i św. Piotra Rybaka w Gdyni spotkali się na wspólnej mszy ludzie związani swoją pracą zawodową z gospodarką morską. Jak też co roku do uczestnictwa specjalnie zapraszał duszpasterz ludzi morza ksiądz Edward Pracz. Mszę odprawił ksiądz biskup diecezji pelplińskiej Ryszard Kasyna (Krajowy Promotor Dzieła Duszpasterstwa Ludzi Morza) – trzeba tu dodać gość tego dnia równie tradycyjny.

Jak zawsze mszy towarzyszyły poczty sztandarowe: stoczniowe, portowe, stowarzyszeń morskich, Związku Piłsudczyków RP i Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa SAR.

cspi5179

Tego roku z przywitaniem i kwiatami dla księdza biskupa wystąpili reprezentujący Akademię Morską w Gdyni prorektor ds. nauki Ireneusz Czarnowski oraz Natalia Mańkowska z Wydziału Przedsiębiorczości i Towaroznawstwa (również prezes chóru Akademii Morskiej).

cspi5247

Przed rozpoczęciem mszy wszystkich obecnych witał i dobrym słowem obdarzał ks. Edward Pracz. A przybyli przedstawiciele władz miasta, portu, Marynarki Wojennej, politycy, rektorzy gdyńskich uczelni morskich, pracownicy stoczni i firm z gospodarką morską ściśle związanych, reprezentanci morskich stowarzyszeń, nie zapominając o przybyciu w towarzystwie swoich rodzin.

cspi5257

Po takim wstępie przystąpiono do nabożeństwa, któremu przewodniczył ksiądz biskup Ryszard Kasyna.

cspi5285

Na zakończenie mszy jej uczestnicy mogli podzielić się, jak co roku, opłatkiem, złożyć sobie wzajemnie najlepsze życzenia na właśnie rozpoczynający się rok i …

cspi5331

… później spotkać się jeszcze przy specjalnie zorganizowanym poczęstunku, aby pośpiewać razem kolędy oraz spędzić trochę czasu w sympatycznej atmosferze.

cspi5359
Wyjątkowy charakter mszy i spotkania ubarwiał wokalnie Zespół Pieśni i Tańca „Gdynia”, podczas spotkania wzbogacany głosami niektórych gości :)

 

Tekst i zdjęcia: Cezary Spigarski

Previous

Huczne obchody „Latającego Holendra”

Next

GE Day w Akademii Przemysłów Morskich

Zobacz również