2 czerwca w Zakładzie Nowych Budów Stoczni Remontowej Nauta w Gdańsku zwodowany został częściowo wyposażony trawler dla duńskiego odbiorcy. Rockall to trzeci statek zwodowany w Naucie od początku roku i dziesiąty dla Karstensens Skibsvaerft AS.

Rockall, który oznaczony był numerem budowy B-436, ma 69,9 m długości i 14,2 m szerokości. Zanurzenie jednostki wynosi 7,5 m. Finalnym odbiorcą statku będzie duński armator – Astrid Fiskeri AS. Pod względem parametrów technicznych zwodowany właśnie statek jest zbliżony do jednostek Beinur i Grateful zbudowanych dla Karstensens Skibsvaerft w poprzednich latach.

Procedurę rozpoczęcia ceremonii wodowania przeprowadził w całości dyrektor Zakładu Nowych Budów w Gdańsku Sławomir Łubiński

Do tej pory zbudowaliśmy dla Karstensens Skibsvaerft AS dziesięć statków, a siedem kolejnych mamy w budowie – mówi Reza Sohrabian, Szef Marketingu ds. Nowych Budów Stoczni Nauta. Długotrwała współpraca i kolejne zlecenia są dowodem zaufania naszego klienta i zadowolenia z wysokiej jakości naszej pracy – dodaje Reza Sohrabian.

Budowa statków rybackich należy do specjalności Zakładu Nowych Budów Stoczni Remontowej Nauta. Od momentu uruchomienia Zakładu w Gdańsku jesienią 2013 r., Stocznia zakontraktowała łącznie 22 statki do połowu ryb. Oprócz statków rybackich w portfolio Nauty są także jednostki naukowo-badawcze i statki obsługowe dla sektora offshore. W ostatnim czasie Stocznia pozyskała także ważny kontrakt na budowę w pełni wyposażonego statku wywiadowczego dla Szwedzkiej Marynarki Wojennej.

Taka mała chorągiewka o nadzwyczajnej mocy – na ten właśnie sygnał zwolniono bohatera dnia dzisiejszego… :)

Stocznia Nauta, należąca do grupy MARS Shipyards & Offshore, łączy wieloletnią tradycję okrętową z nowoczesnymi technologiami. Należy do zakładów o bardzo szerokim wachlarzu usług. Oprócz standardowych remontów wykonuje także skomplikowane konwersje i przebudowy, a także wyposaża statki obsługujące sektor offshore.

Zwiększony potencjał dokowy i produkcyjny pozwala Naucie remontować nawet największe jednostki wpływające na Bałtyk. Dwa lata temu Nauta powróciła na rynek nowych budów, otwierając Zakład Nowych Budów na terenie gdańskich pochylni, gdzie zatrudnienie znalazło ponad 500 osób i jest zwiększane w szybkim tempie. Nauta jest również bardzo aktywna w obszarze innowacji. Stocznia wspólnie z uczelniami wyższymi oraz ośrodkami naukowymi uczestniczy w kilku projektach o charakterach badawczo-rozwojowych, których celem jest opracowanie i wdrożenie do produkcji nowatorskich produktów mogących znaleźć zastosowanie m.in. w ochronie środowiska, energetyce, oraz różnych gałęziach przemysłu – w tym również w przemyśle wojskowym.

Tekst: materiały prasowe Nauta S.A.

Zdjęcia i komentarz: Cezary Spigarski

Previous

Kapitan Andrzej Kopytko zmuszony do rezygnacji z regat OSTAR 2017

Next

Gdynia DOUBLEHANDED Yachtrace – czas na start!

Zobacz również