29 maja w Turku w Finlandii odbyła się oficjalna ceremonia chrztu jednostki P310 Elektra. Hybrydowy prom typu „double-ended ferry” stanowi realizację CRIST dla fińskiego armatora – Finferries. Matką chrzestną jednostki była Minister Transportu i Komunikacji Finlandii, Anne Berner.

Po ponad roku od podpisania kontraktu nastąpił oficjalny chrzest jednostki połączony z przekazaniem jej armatorowi. Ceremonia chrztu odbyła się na wodach rzeki Aura w Turku. Matką chrzestną jednostki była Minister Transportu i Komunikacji Finlandii, Anne Berner, która podziękowała załodze stoczni CRIST za trud włożony w budowę ELEKTRY.

Nazwa ELEKTRA pasuje idealnie do P310dzisiaj symbolicznie przekazujemy Państwu w pełni wyposażoną, hybrydową jednostkę, która jako jedna z nielicznych w Europie będzie pokonywać swoją trasę, korzystając jedynie z napędu elektrycznego – mówi Grzegorz Różański, wiceprezes stoczni CRIST S.A.

Prom o rozmiarach 96 m długości i ponad 15 m szerokości będzie obsługiwany przez zaledwie trzyosobową załogę. Podczas trudnych warunków pogodowych, jednostka może być opcjonalnie napędzana trzema wysokoprężnymi i ekologicznymi silnikami dieslowo-elektrycznymi. Pływająca pomiędzy Nauvo a Parainen jednostka, będzie służyć do transportu 90 pojazdów i maksymalnie 372 osób.

To jedna z nielicznych jednostek z napędem hybrydowym w Europie. Cieszymy się, że mieliśmy okazję wziąć udział razem z naszymi partnerami m.in. Biurem Projektowym Stogda oraz licznymi dostawcami i podwykonawcami w tak innowacyjnym projekcie. To tylko potwierdza, że CRIST jest jednym z europejskich liderów specjalizujących się w zaawansowanych realizacjach stoczniowych – dodaje Grzegorz Różański.

Statek jest wyposażony w zespół baterii o żywotności min. 10 lat. Ładowanie akumulatorów będzie odbywało się każdorazowo podczas załadunku i rozładunku, a czas do tego potrzebny wyniesie zaledwie 7 min.

Dane techniczne: 

  • Długość: 96,35 m
  • Szerokość: 15,2 m
  • Wysokość: 5 m
  • Zanurzenie: 3,5 m
  • Notacja klasy: DNV +1A1, R3, Car Ferry B, ICE 1B, PET, E0, Battery Power

Tekst i zdjęcia: materiały prasowe CRIST S.A.

Zobacz też wyjście promu z Gdyni 21 maja 2017 r. – kliknij

Previous

Wystartowały regaty OSTAR i TWOSTAR 2017 z udziałem Polaków

Next

Wizyta przedstawicieli Stena Line w Zarządzie Morskiego Portu Gdynia S.A.

Zobacz również