W miniony weekend (8-9.04.2017) w hotelu Galion w gdańskich Górkach Zachodnich odbyło się seminarium mierniczych ORC, które zorganizowane zostało w Polsce po raz pierwszy. Podczas pracowitego weekendu mierniczy z różnych zakątków świata mieli okazję poznać lepiej formułę ORC. Wśród uczestników oprócz Polaków pojawili się goście z Rosji, Szwecji, Bułgarii, Finlandii, Litwy oraz Korei Południowej.

Seminarium wystartowało już w piątkowy wieczór otwartą prezentacją o formule ORC, którą poprowadził Dobbs Davis – przewodniczący Komisji Promocji i Rozwoju Formuły ORC. W hotelu Galion pojawiło się liczne grono słuchaczy, w tym nie tylko osoby odpowiedzialne za pomiary, ale także duża grupa ludzi po prostu zainteresowanych tą formułą.

Dzień później rozpoczęło się już właściwe seminarium, czyli dwa dni wypełnione zarówno teorią, jak i praktyką, by wszystko to, o czym usłyszeli podczas części teoretycznej mogli sprawdzić w trakcie faktycznych pomiarów jachtu w marinie. Spotkania te poprowadzili główni mierniczy ORC, Nicola Sironi i Zoran Grubis. Mieliśmy okazję porozmawiać z niektórymi z uczestników już po niedzielnym zakończeniu spotkania:

Dziękuję za perfekcyjną organizację całego Seminarium Mierniczych ORC i świetne chwile, które wspólnie spędziliśmy. Mogę powiedzieć, że obie części seminarium, zostały zaprezentowane bardzo jasno i zrozumiale. Mam nadzieję, że uda nam się całą tę wiedzę wykorzystać w praktyce podczas regat – powiedział nam jeden z zagranicznych słuchaczy seminarium. – Jestem pewien, że ORC będzie najpopularniejszym systemem pomiarowym, a dzięki temu również regaty będą jeszcze bardziej atrakcyjne.

Zarówno dla prowadzących, jak i dla uczestników były to dwa intensywne dni, ale też okazja do  spotkania się z mierniczymi z innych krajów i wymiany doświadczeń. Każdy z uczestników otrzymał na koniec certyfikat uczestnictwa.

Już w lipcu tego roku Gdańsk gościć będzie żeglarzy z całej Europy pływających w formule ORC, gdyż to właśnie tutaj odbędą się mistrzostwa Europy jachtów morskich – ORC European Championship Gdańsk 2017 (24.-29.04.2017). Tej rangi regaty w formule ORC odbędą się w Polsce po raz pierwszy.

Zapraszamy do śledzenia newsów na stronie http://orc2017gdansk.eu/ oraz profilu mistrzostw na Facebooku https://www.facebook.com/orceuropeans2017/?fref=nf.

Tekst: Emilia Wylandowska

Zdjęcia: Bartosz Modelski/Sail Spotting

Previous

TARGOIOWISKO Wydziałowe Targi Pracy - 20.04.2017 roku

Next

Jeszcze o konkursie Wychowanie Morskie Studentów

Zobacz również