20 maja br. w kołobrzeskiej Marinie Solnej uroczyście otwarto sezon żeglarski. Na placu przy głównym basenie zebrali się żeglarze członkowie klubów, uczestnicy regat Planet Baltic Cup, reprezentacje wyścigów smoczych łodzi, zaproszeni goście, turyści i mieszkańcy miasta, przede wszystkim miłośnicy sportów wodnych. Teren i jachty zostały odświętnie przystrojone wielkimi galami banderowymi. Ceremonię przeprowadzono zgodnie z regulaminem. Po wybiciu szklanek meldunek o gotowości złożył dowódca kompanii honorowej Zespołu Szkół Morskich Radosław Froncala. Przeglądu dokonał sam prezydent Kołobrzegu Janusz Gromek.

Po powitaniu, które zakończyło się słowami ,,proszę przeprowadzić ceremonię podniesienia bandery” padła komenda dla pocztu banderowego. Przed front szyku w rytm werbla wystąpiła trójka uczniów ZSM. Pomaszerowali w kierunku masztu flagowego. Orkiestra Morskiego Oddziału Straży Granicznej im. Płk Karola Bacza odegrała Mazurka Dąbrowskiego. Biało czerwona bandera powędrowała na top masztu. Prezydent Kołobrzegu Janusz Gromek ogłosił sezon żeglarski 2017 za otwarty.

Przewodniczący ,,Kapituły Zasłużony dla kołobrzeskiego żeglarstwa” komandor Marek Padjas odczytał uchwałę o nadaniu tego zaszczytnego tytułu kapitanowi jachtowemu Zbigniewowi Butowskiemu. Laudację wygłosił sekretarz kapituły Kazimierz Ratajczyk (czytaj laudację). Pamiątkowy dyplom honorowy otrzymała małżonka Czesława, córka i wnuki.

Rodzina i zaproszeni goście przeszli Aleją Zasłużonych Żeglarzy do przykrytego niebieską materią pamiątkowego polera. Wartę honorową zaciągnęli uczniowie Zespołu Szkół Morskich. Dokonano aktu odsłonięcia, a orkiestra odegrała ,,Hymn do Bałtyku’’ Feliksa Nowowiejskiego, który jest również Hymnem Ligi Morskiej i Rzecznej. To już dziewiąty poler poświęcony tym kołobrzeskim działaczom i żeglarzom, którzy najbardziej zasłużyli się dla popularyzacji idei Polski Morskiej. Pierwsze polery odsłonięto w 2012 roku podczas otwarcia nowej mariny. Pomysłodawcami upamiętnienia był Zarząd Portu Morskiego Kołobrzeg i Liga Morska i Rzeczna. Od tego czasu główne nabrzeże stało się Aleją Zasłużonych dla Kołobrzeskiego Żeglarstwa. Oprócz polerów w Sali konferencyjnej Mariny przedstawiono biogramy ze zdjęciami. Każdy może zapoznać się z życiorysami i dokonaniami: Bronisława Szmidta, Henryka Kuryja, Kazimierza Cebuli, Ryszarda Grabkowskiego, Janusza Kirszaka, Ryszarda Chomeja, Andrzeja Desko, Zbigniewa Drużby i Zbigniewa Butowskiego. Ostatnim elementem oficjalnej części uroczystości było złożenie kwiatów przy pomniku ,,Kołobrzeskim Żeglarzom na wiecznej wachcie”.

Pomnik odsłonięto w 2004 roku podczas Międzynarodowego Zlotu Jungów Ligi Morskiej i Rzecznej. Aktu odsłonięcia dokonał kapitan Henryk Kuryj ostatni prezes Ligi, przed jej rozwiązaniem w 1953 roku. Po odprowadzeniu sztandaru orkiestra Morskiego Oddziału Straży Granicznej odegrała okolicznościowy koncert, a kompania honorowa zaprezentowała pokaz musztry paradnej. Rozpoczęła się druga część imprezy, zawody sportowe. III edycja regat Planet Baltic Cup. W trzydniowych zmaganiach uczestniczyło ponad 20 jachtów w 3 klasach. Zawodnikom towarzyszyła piękna słoneczna pogoda, a emocji dostarczał wiatr, który wiał w porywach do 30 węzłów. W sobotę rozegrane zostały także biegi w klasie Optimist. Do kołobrzeskiej Mariny przyjechały dzieci z Darłowa ze Szkoły Darłowo Sail prowadzonej przez Krystiana Paruzela, oraz UKS Szkwał wraz z Panią Trener – Anną Kamińską. Najmłodszy uczestnik regat miał 6 lat. W klasach ORC, OPEN i Sigma Active emocji dostarczała zacięta rywalizacja pomiędzy załogami, które walczyły o laur zwycięzcy w III edycji PBC. W klasie Sigma Active regaty należały do Mateusza Gołębia (POL36 – Hasta La Vista), który w sobotę wygrał 5 na 7 rozegranych biegów. W ramach Zachodniopmorskiego Pucharu Sezonu ORC, regatowe złoto wraz z nagrodami pożeglowało  do Kamienia Pomorskiego na jachcie Hruby prowadzonym przez Roberta Rayskiego.

W kategorii OPEN zwyciężył kołobrzeżanin Jacek Milewski na jachcie Lemony.

Organizatorzy Zachodniopomorskiego Pucharu Sezonu ORC zdecydowali, że 2 na 5 pucharowych spotkań odbędą się na kołobrzeskiej redzie.

Wyniki w klasie Sigma Active:

Mateusz Gołąb POL 36

Robert Sobociński POL 39

Norbert Nowacki POL 49

Wyniki w klasie ORC

Robert Rayski – Hruby (PL)

Johan Knutson – Cecilia (SWE)

Krzysztof Stormann – Maxi Honey (PL)

Wyniki w klasie OPEN

Jacek Milewski – Lemony (PL)

Józef Chojecki – Difur (PL)

Wiesław Księżopolski – Hayka (PL)

Na rzece Parsęcie rozegrano wyścigi smoczych łodzi. To już szesnasta edycja zawodów, które odbywają się przy wydatnej pomocy niemieckiego klubu Pommernexpress z partnerskiego miasta Barth. Do Kołobrzegu wraz z dwoma długimi dwudziestoosobowymi łodziami przybyli: Hans Jurgen Fritz, Carsten Klemp, Roland Hill, Steffen Tiebel, Andreas Breu, Rico Kramer. To czołówka niemieckiej drużyny. Do udziału w regatach zgłosiło się 20 ekip, jednak ostatecznie popłynęło 18: Zespół Szkół im. Rataja w Gościnie, Zespół Szkół Morskich w Kołobrzegu, Osiedle “Solne Zdroje” w Kołobrzegu, Gimnazjum nr 2 w Kołobrzegu, Urząd Miasta w Kołobrzegu, Studentki i Studenci, Kołobrzeski Klub Morsów, Rodzice i Przyjaciele Szkoła Podstawowa nr 6 w Kołobrzegu, Platforma Obywatelska, Gimnazjum nr 1 w Kołobrzegu, Szkoła Podstawowa nr 8 w Kołobrzegu, Lerum Crossfitt, Medyk, OSP Dygowo, Rans Training House, Sportowa Kotwica, Dom Pomocy Społecznej we Włościborzu, Przedszkole nr 10 w Kołobrzegu.

Tradycyjnie, poza drużynami polskimi, wystąpili również goście z Barth – niemieckiego miasta partnerskiego oraz drużyna ze Szwecji. Impreza odbyła się przy Bulwarze Marynarzy Okrętów Pogranicza, gromadząc mnóstwo sportowców-amatorów, a także kibiców głośno dopingujących swoich faworytów. Prowadzeniem zajął się jak co roku prezes kołobrzeskiego Oddziału Ligi Morskiej i Rzecznej Antoni Szarmach, a sędzią głównym zawodów był Zbigniew Krzysztofiak. Wyścigi odbywały się parami, natomiast najważniejszy był czas pokonania dystansu. Drużyna mogła liczyć od 16 do 20 zawodników. Oprócz wiosłujących w składzie płynie również bębnista i sternik. Organizatorem zawodów była Liga Morska i Rzeczna, przy współudziale Urzędu Miasta i Starostwa Powiatowego w Kołobrzegu. W tym roku najszybciej wiosłował Zespół Szkół Morskich, zwyciężając przed Rodzicami i Przyjaciółmi Szkoły Podstawowej nr 6 i Zespołem Szkół im. Rataja w Gościnie, który zajął trzecie miejsce. Obie imprezy zakończyły się w Marinie Solnej wręczeniem nagród, pucharów i dyplomów.

Marek Padjas

Zdjęcia: Gabriela Antos, Zbigniew Krzysztofiak, Marek Padjas

Previous

Czerwona Róża Wiatrów przyznana!

Next

50 lat Zespołu Szkół Morskich w Kołobrzegu

Zobacz również