W piątek 23 czerwca, w dniu rozpoczęcia Święta Morza, w Gdyni odbyła się Żeglarska Parada Świętojańska. Punktualnie o 22 jachty popłynęły od boi GS, znajdującej się na wysokości śródmiejskiej plaży, do Orłowa i z powrotem.

Inicjatywa zorganizowania parady wyszła od Pomorskiego Związku Żeglarskiego, który jak co roku przygotował dużo atrakcji na ostatnie dni czerwca.

Święto Morza jest ważnym wydarzeniem, a takie czci się paradą – mówi Bogusław Witkowski, prezes Pomorskiego Związku Żeglarskiego. – Jest to też fajna zabawa, bo nocne pływanie jest nietypowe. A z punktu widzenia historycznego jest to powrót do starego zwyczaju parad świętojańskich na jeziorach.

W wydarzeniu wzięły udział jachty z gdyńskich klubów: Jacht Klubu Marynarki Wojennej „Kotwica”, Yacht Klubu Polski Gdynia, Yacht Klubu „Stal”, Centrum Wychowania Morskiego Związku Harcerstwa Polskiego oraz Jachtklubu Morskiego „Roda”. Paradę otwierał żaglowiec „Zawisza Czarny”.

W paradzie uczestniczyło jedenaście jachtów – mówi Andrzej Mielicki, komandor parady. – Wszystkie jednostki były ładnie wystrojone i dlatego zdecydowaliśmy, że zwycięzcę nagrody przeznaczonej dla najefektowniejszego jachtu wylosujemy w sobotę, na spotkaniu żeglarskim, po odsłonięciu tablicy Kazimierza „Kuby” Jaworskiego.

Pokonanie zapowiadanej trasy zajęło żeglarzom około godziny.

Tekst: Jędrzej Szerle

Zdjęcia: Cezary Spigarski

Previous

Koncert chóru "Zawisza Czarny" i otwarcie obchodów Święta Morza

Next

Pokaz ćwiczeń antyterrorystycznych i ratowniczych „KORSARZ-17” w Gdyni

Zobacz również