Sopot, 21 sierpnia 2017 – Wystartowały pierwsze wyścigi. 125 zawodników ruszyło na wodę. Dzisiaj przeprowadzone były dwa wyścigi w dwóch grupach eliminacyjnych. Jutro kontynuacja eliminacji, a wyniki zadecydują o składzie grupy złotej i srebrnej. To właśnie zawodnicy w grupie złotej zawalczą o najwyższa nagrodę.

Po dwóch wyścigach w dniu dzisiejszym do pierwszej dziesiątki w klasyfikacji generalnej weszli (wyniki nieoficjalne):

  1. Steven Brewin (Australia) – 2,0 (1, 1)
  2. Darren Bundock (Australia) – 2,0 (1, 1)
  3. Sandro Caviezel (Szwajcaria) – 5,0 (3, 2)
  4. Jakub Surowiec (Polska) – 5,0 (2, 3)
  5. Tymoteusz Bendyk (Polska)- 8,0 (5, 3)
  6. Coen De Koning (Holandia) – 8,0 (4, 4)
  7. Dave Shaw (Nowa Zelandia) – 10,0 (8, 2)
  8. Stephen Brayshaw (Australia) – 10,0 (4, 6)
  9. Jacek Noetzel (Polska) – 11,0 (7, 4)
  10. Maciej Żarnowski (Polska) – 13,0 (5, 8)

Pełne wyniki: http://2017.sailingnet.pl/aclassworlds2017/results.html

A jak było na wodzie?

„Było dużo wiatru, był szkwalisty, więc dosyć trudne warunki, ale dla nas Polaków daje to pewną przewagę, bo takie warunki znamy dobrze. Zająłem dzisiaj dobre miejsce, drugie i trzecie, ale nie jestem z siebie na 100% zadowolony. Mogłem popłynąć lepiej, wpakowałem się też w kłopoty podczas startu, więc w drugim wyścigu musiałam tę stratę odrabiać”.- powiedział Jakub Surowiec. „W pierwszym wyścigu zmyło mnie na chwilę z łódki, na szczęście szybko udało mi się wrócić i nadrobić stratę. Oczywiście, były jakieś drobne błędy, ale z drugiej strony to dobrze, bo mam świadomość, że można popłynąć lepiej, dać z siebie więcej”

Powód do zadowolenia ma Steven Brevin z Australii, który tak komentuje dzisiejsze wyścigi: „Wiatr był trochę mocniejszy niż się spodziewaliśmy, bo w porywach nawet do 15-18 węzłów, w dodatku miejscami wpadało się w dziury bez wiatru. Ale takie warunki mieli wszyscy”. – mówi Steven. „Dla mnie to był dobry start, czułem, że łódka jest naprawdę szybka, byłem skoncentrowany, a mocna konkurencja w mojej grupie dopingowała mnie do większego wysiłku. W tym etapie najważniejsze jest, żeby płynąć czysto, nie przegrać wyścigu, walka o zwycięstwo przyjdzie w kolejnych wyścigach”.

Jutro zmiany składu w grupach i kolejny dzień wyścigów eliminacyjnych.

Patronat honorowy nad mistrzostwami objęli marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk, minister sportu i turystyki Witold Bańka, prezydent miasta Sopotu Jacek Karnowski, Urząd Morski, Polski Związek Żeglarski oraz Pomorski Związek Żeglarski.

Patronat medialny: Radio Gdańsk, Trójmiasto.pl, Żagle, W Ślizgu i Żeglarski.info

Strona regat: http://aclassworlds2017.pl/

Zdjęcia: Bartosz Modelski/Sail Spotting

Previous

Wodowanie kolejnego albumu Antoniego Dubowicza

Next

Zakończenie eliminacji. Pierwsze wyścigi grup złotej i srebrnej. Rewelacyjne wyniki polskich zawodników

Zobacz również