Należąca do Polskiej Grupy Zbrojeniowej Stocznia Remontowa Nauta S.A. w Gdyni została przez szwedzką grupę zbrojeniową Saab wybrana jako wykonawca platformy okrętu rozpoznania radioelektronicznego (SIGINT) Szwedzkiej Marynarki Wojennej.

Czas oczekiwania, za chwilę nastąpi podpisanie kontraktu. Jak mi później powiedział prezes Sławomir Latos, rozmowy trwały około dwóch lat, nie były łatwe, a wszystko jeszcze trzeba było utrzymać w tajemnicy

Poprzednio 11 kwietnia bieżącego roku Saab ogłosił, iż otrzymał od szwedzkiej agencji zamówień obronnych FMV kontrakt na zaprojektowanie, budowę oraz dostawę okrętu wywiadowczego dla marynarki wojennej kraju. Całkowita wartość tego kontraktu to 730 milionów koron szwedzkich, jego wykonanie nastąpi w latach 2017- 2020.

Przy stole od lewej: prezes Polskiej Grupy Zbrojeniowej, Błażej Wojnicz; prezes Stoczni Remontowej Nauta S.A., Sławomir Latos; prezes Saab Kockums, Gunnar Wieslander; prezes grupy Saab AB, Håkan Buskhe

Stocznia Remontowa Nauta S.A. odpowiedzialna będzie za całość prac przy budowie, zwodowaniu oraz wstępnych próbach morskich platformy szwedzkiego okrętu. Następnie w stoczni Saab w Karlskronie wykonane zostaną montaż wyposażenia wywiadu elektronicznego oraz finalny etap prób morskich (SAT) przed przekazaniem go użytkownikowi. Polska stocznia posiada długoletnie doświadczenie i przygotowanie techniczne, a jej położenie geograficzne sprzyja realizacji strategii rozwoju Saab w sektorze morskim. Kontrakt z polskim partnerem wynika ponadto z ustaleń memorandum porozumienia (MoU) zawartego pomiędzy Saab a PGZ w październiku 2016 r.

Przyszła pora na udzielanie odpowiedzi na pytania zadawane przez dziennikarzy

Dla Stoczni Remontowej Nauta udział w tym przedsięwzięciu będzie szansą na dalszy, dynamiczny rozwój i możliwość zwiększenia portfela zamówień na statki, nie tylko na arenie krajowej. Jako Nauta posiadamy wykwalifikowaną kadrę, mamy odpowiednią infrastrukturę i wieloletnie doświadczenie. Jesteśmy firmą, która bardzo szybko się rozwija, stawia na innowacyjność, odważnie i z powodzeniem wchodzi na nowe obszary techniczne – to wszystko sprawia, że jesteśmy przygotowani do udziału w projekcie, jakim jest budowa jednostki o specjalnym przeznaczeniu – tłumaczy Sławomir Latos, prezes Stoczni Remontowej „Nauta” S.A.

Okręty wywiadowcze muszą wyróżniać się dostępnością i niezawodnością na najwyższym poziomie. Stocznia Remontowa Nauta jest doświadczonym partnerem, z wysokimi kwalifikacjami. Jestem również bardzo zadowolony z faktu, iż pierwotne zamiary współpracy z Polską Grupą Zbrojeniową przekształciły się w rzeczywiste partnerstwo biznesowe, które już teraz przynosi wymierne korzyści dla zaangażowanych stron – stwierdził Jyrki Kujansuu, wiceprezes Saab odpowiedzialny za Polskę i kraje bałtyckie.

W celu uzyskania dodatkowych informacji, prosimy o kontakt:

Saab Press Centre,

+46 (0)734 180 018,

presscentre@saabgroup.com

www.saabgroup.com

www.saabgroup.com/YouTube

Saab na twitterze: @saab

Stocznia Remontowa Nauta

Anna Maria Bulman, rzecznik prasowy

+48 882 504 497

a.bulman@nauta.pl

* * *

Saab dostarcza wiodące produkty, usługi i rozwiązania w dziedzinie obronności i bezpieczeństwa publicznego na całym świecie. Spółki grupy Saab działają i zatrudniają pracowników na wszystkich kontynentach. Dzięki pragmatycznej, nastawionej na innowacje i współpracę filozofii działania, Saab stale rozwija i ulepsza nowe technologie w celu zaspokojenia zmieniających się potrzeb klientów.

Zdjęcia i komentarz: Cezary Spigarski

Previous

Latarniowiec LV 12 w Amsterdamie

Next

Oświadczenie w sprawie przechyłu doku w Stoczni Remontowej Nauta

Zobacz również