Spondeo ac polliceor… – czyli promocja doktorska Ryszarda Leszczyńskiego

Jak swego czasu mieliśmy przyjemność informować, współpracujący z naszą Fundacją mgr Ryszard Leszczyński, starszy oficer mechanik, honorowy członek Stowarzyszenia Kapitanów Żeglugi Wielkiej, ale też autor monograficznych prac „Tragedie rybackiego morza” i „Ginące frachtowce” 11 października ub. roku przedstawił i obronił dysertację doktorską o tytule „Katastrofy i wypadki morskie floty pomocniczej Polskiej Marynarki Handlowej (1927-2015)”, która dla Rady Wydziału Nauk Historycznych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, stała się podstawą nadania mu stopnia naukowego doktora. Co prawda formalne przyznanie tytułu miało miejsce na posiedzeniu Rady Wydziału już w listopadzie 2016 roku, to oficjalna, mająca spektakularną oprawę ceremonia promocyjna odbyła się w minioną niedzielę (19 lutego) i stanowiła jedno z wydarzeń dorocznego, wyrosłego z wieloletniej tradycji, Święta Uniwersytetu. Spotkania honorującego dzień urodzin Wielkiego Patrona Uczelni, podczas którego pracownicy i wykładowcy uniwersyteccy otrzymują okolicznościowe medale, odznaczenia i wyróżnienia państwowe, a promowani na stopień doktora habilitowanego i doktora – stosowne dyplomy. Ci pierwsi z rąk Jego Magnificencji Rektora, pozostali z rąk swoich promotorów.

Ten szczególny dzień środowiska akademickiego Torunia zainicjonowano na Rynku Staromiejskim w godzinach przedpołudniowych. Tu, przed pomnikiem Mikołaja Kopernika odegrano hymn państwowy, tu JM Rektor prof. dr hab. Andrzej Tretyn, członkowie Senatu i przyodziani w togi nowo promowani doktorzy złożyli kwiaty i wieńce, stąd powrócono na teren campusu, gdzie w uniwersyteckiej auli prowadzący uroczystości powitał przybyłych licznie gości i wygłosił okazjonalną przemowę. Przypomniał dokonania i sukcesy przeszłości, mówił o problemach czasów obecnych, wyzwaniach i kontynuacji celów, zakreślił plany oczekiwań i zamierzeń.

Po wystąpieniu prof. Andrzeja Tretyna oraz wręczeniu odznaczeń państwowych i branżowych, których dokonali: marszałek województwa Kujawsko-Pomorskiego Piotr Całbecki, prezydent Torunia Michał Zaleski i wojewódzki wicekurator oświaty Małgorzata Oborska, rozpoczął się, wspomniany wcześniej, ceremoniał nobilitacji zdobywających stopień naukowy doktora. Jego wyjątkowy, podniosłego wyrazu charakter osiągnął kulminację, kiedy w obecności JM Rektora, dziekanów, profesorów, społeczności akademickiej, ale też rodzin i osób zaproszonych przez promowanych odczytano łacińską transkrypcję ślubowania, a nominowani unieśli prawą rękę i po pytaniu JM Rektora „spondebitis ac pollicebimini…?” odpowiedzieli wspólnie: „spondeo ac polliceor”. Słowami „Przysięgam i obiecuję” potwierdzali moment wstąpienia i przynależności do korporacji naukowej oraz zapewniali, że ich poczynaniami nie kieruje nadzieja zdobycia czczej sławy, ale chęć krzewienia prawdy. Dążenia – cytując fragment łacińskiego przesłania – aby jej światło zabłysło bardziej wyraziście i jasno. Należy przyjąć, że wypowiedzenie formuły przywoływanej przysięgi, to punkt cezury, chwila, po której uhonorowani stają się faktycznymi posiadaczami stopnia doktora nauk humanistycznych, medycznych, czy prawnych.

Pięknym wykonaniem „Gaudeamus” i „Gaude Mater Polonia” popisał się chór akademicki UMK pod batutą Arkadiusza Kaczyńskiego
Potem chór akademicki zaśpiewał Gaude Mater Polonia, JM Rektor złożył promowanym gratulacje, a jeszcze później z życzeniami pospieszyli najbliżsi i przyjaciele. Co pewnie oczywiste, na toruńskiej uroczystości – oprócz odbierającego dyplom doktorski – pojawili się przedstawiciele Ludzi Morza: prezes Ligi Morskiej i Rzecznej, ale też przewodniczący Stowarzyszenia Kapitanów Żeglugi Wielkiej, dr inż. kapitan Andrzej Królikowski (odbierający dyplom doktorski jest honorowym członkiem tego eminentnego gremium), były red. naczelny i prezes wydawnictwa dwutygodnika „Namiary na Morze i Handel” Władysław Jaszowski oraz prezes Fundacji Promocji Przemysłu Okrętowego i Gospodarki Morskiej, mgr Cezary Spigarski. Reprezentant forum, które poprzez swą Oficynę Morską, zajęło się edycją wszystkich siedmiu tomów monograficznych opracowań dr Ryszarda Leszczyńskiego.


W tym miejscu przypomnijmy, że dysertacja o tytule „Katastrofy i wypadki morskie floty pomocniczej PMH (1927-2015)”, której promotorem był prof. zw. dr hab. Waldemar Rezmer, jest już w trakcie redakcyjnych i edytorskich przygotowań (co zgodnie postulowali recenzenci pracy profesorowie Bolesław Hajduk i Jan Kazimierz Sawicki), zostanie wydana nakładem naszej Fundacji i niebawem – żyjemy taką nadzieją – znajdzie się na półkach księgarzy i marynistów. Stanie się ósmym tomem serii poświęconej tym, którzy nie powrócili z morza.
Dr Ryszard Leszczyński po promocji, w otoczeniu rodziny i przyjaciół
Jak powiedział nam wzruszony osobliwą aurą uroczystości „bohater” tego niezwyczajnego wydarzenia, swoją pracę doktorską dedykował swoim bliskim, tym którzy go wspierali, ale też wszystkim, o których pamięć, dzięki tej publikacji, przetrwa znacznie dłużej. (ertel)

Zdjęcia: Cezary Spigarski