31 października br., o godz. 9.30 dwie jednostki Urzędu Morskiego w Gdyni „Tucana” i „Kontroler 6”, wyruszyły na Zatokę Gdańską aby złożyć hołd i dać wyraz pamięci wszystkim, którzy nie powrócili z morza, i odeszli na wieczną wachtę podczas działań wojennych, w trakcie służby państwowej, w wyniku katastrof morskich, podczas wykonywania codziennej pracy w marynarce handlowej i rybołówstwie oraz żeglarzom.

Na pokładach urzędowych statków znaleźli się jego pracownicy, również przedstawiciele Marynarki Wojennej, Straży Granicznej, Ligi Morskiej i Rzecznej, Stowarzyszenia Kapitanów Żeglugi Wielkiej, Stowarzyszenia Starszych Mechaników Morskich, Nautologii, Muzeum Marynarki Wojennej, Pomorskiego Związku Żeglarskiego, a nad wszystkim czuwał dyrektor UM kpt. ż. w. Wiesław Piotrzkowski.

Po krótkiej modlitwie, przeprowadzonej przez Duszpasterza Ludzi Morza ks. Edwarda Pracza, wieńce z rąk Andrzeja Matulewicza i Adama Jarskiego trafiły na wody Zatoki Gdańskiej, a na pokładach jednostek opuszczono bandery do połowy masztów.

Tekst i zdjęcia: Cezary Spigarski

Previous

Zamknięcie sezonu żeglarskiego w JKM GRYF

Next

Port Centralny ze wsparciem Premier Beaty Szydło

Zobacz również