Bardzo obfitym w wydarzenia towarzyszące obchodom zaślubin Polski z morzem był w Gdyni i okolicach dzień 10 lutego 2017 roku. Jedną z takich ważnych spraw stał się wernisaż wystawy „Generał Józef Haller, bohater odrodzonej Rzeczypospolitej i odzyskanego Pomorza” w Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni.

CSPI6392
Gości witał dyrektor Muzeum Marynarki Wojennej Tomasz Miegoń, w tle widoczne śmigło z wodno-samolotu LeO H.

Wśród obecnych na wernisażu m.in. Dyrektor Departamentu Edukacji, Kultury i Dziedzictwa MON – Sławomir Frątczak i jego zastępca Michał Wiater, profesor Tadeusz Stegner z Uniwersytetu Gdańskiego, wiceprezydent Gdyni Marek Stępa, Szef Sztabu 3. Flotylli Okrętów kmdr Wojciech Sowa, Szef Szkolenia 3. Flotylli Okrętów kmdr Kazimierz Pulkowski, wiceadmirał w stanie spoczynku Ryszard Demczuk (od 1 stycznia do 30 października 2014 roku – Inspektor Marynarki Wojennej), kmdr dr med. Bogumił Filipek, profesor Krzysztof Kubiak z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach.

CSPI6418
Od lewej: Sławomir Frątczak, Michał Wiater i profesor Tadeusz Stegner
CSPI6414
Kurator wystawy: Robert Tarnowski

CSPI6366

Na wystawie można zapoznać się z biografią gen. Józefa Hallera, na ściankach prezentowane są zdjęcia m.in. dotyczące działań Morskiego Dywizjonu Lotniczego (nazwa obowiązująca od roku 1923, wcześniej od lipca 1920 roku – Baza Lotnictwa Morskiego w Pucku) i wodno-samolotów, którymi dysponował. W gablotach, oprócz  kopii pierścienia zaślubinowego i pamiątkowych medali z rocznic zaślubin, pokazano modele hydroplanów i okrętów z tego okresu. W jednej z gablot – niewielka makieta Portu Wojennego w Pucku (przejętego po Niemcach właśnie 10 lutego 1920 roku) z wielkim hangarem (widocznym na prezentowanym ostatnio w Narodowym Muzeum Morskim obrazie Juliana Fałata – kliknij tu). To z jego nabrzeża dokonały się puckie zaślubiny Polski z morzem.

CSPI6442
Zawsze wspomagający MMW kmdr dr med. Bogumił Filipek – tym razem „częstował” swoim najnowszym dziełem
CSPI6450
Wernisaż był też okazją do prezentacji świeżo wznowionego wydawnictwa – muzealnego Biuletynu Historycznego, który ma trafić również na półki księgarskie – opowiadał o nim dr Tomasz Neubauer z MMW

Wystawa ma charakter czasowy i potrwa do końca października 2017 roku.

Tekst i zdjęcia: Cezary Spigarski

Previous

W Gdyni zaprezentowano Strategiczną Koncepcję Bezpieczeństwa Morskiego

Next

Oddanie do użytkowania magazynu wysokiego składowania przy ul. Polskiej 19-23 w Gdyni

Zobacz również