10 sierpnia br. Gdynię odwiedził luksusowy żaglowiec pasażerski „Wind Surf”. Statek zwodowano w 1989 roku we francuskiej stoczni Société Nouvelle des Ateliers et Chantiers du Havre, w roku 1990 odbył swą dziewiczą podróż, a odświeżeniu uległ w 2012 roku. Zabiera na pokład 310 pasażerów, obsługiwanych przez 94. osobową załogę. Zarejestrowany jest pod banderą Wysp Bahama, z portem macierzystym w Nassau.

Statek wchodził do Gdyni ok. godz. 8.00 – troszkę wcześniej, niż zapowiadano pierwotnie, słońce miało sobie dopiero później przypomnieć o swoich zadaniach

Tego dnia dokonano też odsłonięcia pamiątkowej tablicy, związanej z pierwszą wizytą tego statku w Gdyni. Odsłonięcie tablicy odbyło się tradycyjnie w Alei Statków Pasażerskich na końcu Mola Południowego.

Znany nam inspektor portowy Tadeusz Urbaniak zlustrował również osobiście pokład żaglowca, jak mówi, szczególnie jego serce podbił zgotowany przez kapitana statku, Gerarda Hogana poczęstunek, zwieńczony deserem z tortu czekoladowego i lodów :) Później, z w pełni już do pracy przygotowanym żołądkiem, mógł spokojnie podfrunąć nieco wyżej i asystować statkowi podczas wyjścia z portu, zachęcając do tego również słońce.

Cezary Spigarski

Zdjęcia: Tadeusz Urbaniak i Cezary Spigarski

 

Previous

Święto Wojska Polskiego w Marynarce Wojennej

Next

Gdynia Aerobaltic 2017

Zobacz również