Już w czerwcu Sopot po raz kolejny będzie gospodarzem regat zaliczanych do cyklu Mistrzostw Europy. ERGO Hestia Formula Windsurfing European Championships przyciągnie nad Bałtyk zawodników formuły Windsurfing. Wśród nich znajdzie się m.in. wychowanek SKŻ Ergo Hestia Sopot Paweł Tarnowski, mistrz Europy w klasie RS:X.

ERGO Hestia Formula Windsurfing European Championships to pierwsze regaty z mistrzowskiego cyklu. Kolejne zawody tego sezonu rozegrane zostaną w sierpniu w Liepaji (Lipawie) na Łotwie, a w październiku we włoskim Gallipoli.

Gośćmi spotkania zapowiadającego sopocką imprezę byli oprócz Pawła Tarnowskiego przedstawiciele organizatorów ERGO Hestia Formula Windsurfing European Championships: komandor Sopockiego Klubu Żeglarskiego ERGO Hestia Sopot Piotr Hlavaty, prezes Pomorskiego Związku Żeglarskiego Bogusław Witkowski, przedstawiciel miasta Sopot Marek Miziołek oraz rzecznik prasowy Grupy ERGO Hestia Arkadiusz Bruliński.

Wszechstronność pomaga wszystkim, dlatego zdecydowałem się wziąć udział w zawodach formuły Windsurfing – zapewnił Paweł Tarnowski, zdobywca srebrnego medalu w tegorocznym Pucharze Księżniczki Zofii. – Ostatni raz ścigałem się w tej klasie trzy lata temu, ale teraz potraktuję ten start jako element przygotowań do mistrzostw świata, które we wrześniu odbędą się w Tokio. Poza tym, będzie to dla mnie okazja do treningów i ścigania się w macierzystym klubie. Jestem wychowankiem SKŻ ERGO Hestia Sopot i lubię tu wracać, a nie mam do tego zbyt wielu okazji – dodał Paweł Tarnowski.

Zawodnik przypomniał też, na czym polega różnica między olimpijską klasą RS:X, a formułą Windsurfing. – W formule Windsurfing deska przypisana jest tylko do warunków ślizgowych. Zawodnicy ścigają się na większych żaglach w średnim i słabym wietrze. Żagle mają do 12 metrów kwadratowych, deski są nieco krótsze i szersze niż w klasie RS:X, nie mają miecza, za to mają dłuższy statecznik. Zawodnicy formuły Windsurfing pływają w ślizgu, nie muszą tyle pompować, a co za tym idzie wymogi dotyczące warunków fizycznych zawodników są nieco inne – wyjaśnił Paweł Tarnowski.

Żeglarze w Sopocie powalczą o nagrodę pieniężną. Pula nagród w Mistrzostwach Europy wynosi 2 500 Euro.

To znacząca suma, jak na tego typu imprezy – zauważył Arkadiusz Bruliński, przedstawiciel sponsora tytularnego imprezy. – Czerwcowe regaty są jednymi z najważniejszych dla nas w tegorocznym sezonie żeglarskim i cieszymy się, że możemy je współorganizować. Zarówno te zawody jak też inne wydarzenia pod naszym patronatem, które związane są ze sportami wodnymi, obejmujemy naszym parasolem ochronnym. Uruchomiliśmy go w roku olimpijskim wspólnie z Małgorzatą Białecką, promując hasło „Mistrzowska ochrona”. W tych ramach m.in. ubezpieczamy sportowców, imprezy żeglarskie i cieszymy się, że możemy współpracować z naszymi najlepszymi, utytułowanymi sportowcami. Przy tej okazji zapraszam już w najbliższy weekend do Sopotu, gdzie od 26 do 28 maja oficjalnie rozpoczniemy sezon żeglarski na Bałtyku zawodami ERGO Hestia Żeglarski Puchar Trójmiasta – podsumował Arkadiusz Bruliński.

Bogusław Witkowski, prezes Pomorskiego Związku Żeglarskiego podkreślił z kolei, że współpraca sopockiego klubu, sponsora, mieszkańców i władz miasta może stanowić wzór dla innych samorządów i organizacji sportowych: – Taki poziom zaangażowania wszystkich stron jest czynnikiem decydującym o powodzeniu żeglarskich imprez organizowanych w Sopocie. Organizowane przez klub regaty windsurfingowe to zawsze sposobność do obserwowania rywalizacji sportowej, ale i tego, że ludzie walczący ze sobą podczas zawodów potrafią na co dzień, poza akwenem, żyć w przyjaźni i wspierać się – mówił Bogusław Witkowski.

Formuła Windsurfing to klasa ślizgowa i zawody w tej klasie zawsze są wspaniałym żeglarskim świętem. ERGO Hestia Formula Windsurfing European Championships to pierwsze regaty z mistrzowskiego cyklu. Druga impreza rozegrana zostanie w sierpniu w Liepaji (Lipawie) na Łotwie. Na październik zaplanowano trzecie regaty, które odbędą się we włoskim Gallipoli.

Link do filmiku zapowiadającego regaty: https://youtu.be/gGKDJ_Nts4c

Więcej o zawodach na stronie internetowej regat.

http://sopoteuropeans2017.formulawindsurfing.org/news

Tekst: Dariusz Olejniczak

Zdjęcia: Tadeusz Lademann i Cezary Spigarski

Previous

III Edycja Konkursu OiO4um

Next

Konkurs OiO4um rozstrzygnięty

Zobacz również