17 listopada Stocznia Nauta zwodowała kolejny częściowo wyposażony statek rybacki dla duńskiego odbiorcy. Było to szóste w tym roku wodowanie w Zakładzie Nowych Budów w Gdańsku.

CLIPPERTON, który oznaczony jest numerem budowy B-438, to trawler do połowów pelagicznych. Zwodowany statek ma 63 m długości i prawie 13 m szerokości. Zanurzenie jednostki wynosi 5,5 m. Finalnym odbiorcą statku będzie szwedzki armator – B-C Pelagic AB.

Ceremonię wodowania przeprowadził dyrektor Zakładu Nowych Budów Sławomir Łubiński

CLIPPERTON powstał w Naucie na zamówienie Karstensens Skibsvaerft AS. Jest to już 12 statek zbudowany dla tego odbiorcy. Duński klient od kilku lat współpracuje ze Stocznią Nauta – obecnie w portfelu zamówień Stoczni aż 5 statków to zamówienia od Karstensens Skibsvaerft AS. Łącznie w budowie znajduje się 12 statków dla klientów z Danii, Norwegii, Szwecji i Wielkiej Brytanii.

Budowa statków rybackich należy do specjalności Zakładu Nowych Budów Stoczni Remontowej Nauta. Od momentu uruchomienia Zakładu w Gdańsku jesienią 2013 r., stocznia zakontraktowała łącznie 22 statki do połowu ryb. Oprócz statków rybackich w portfolio Nauty są także jednostki naukowo-badawcze i statki obsługowe dla sektora offshore. W ostatnim czasie Stocznia pozyskała także ważny kontrakt na budowę w pełni wyposażonego statku wywiadowczego dla Szwedzkiej Marynarki Wojennej.

Tekst: materiały prasowe Nauta S.A.

Zdjęcia: Jarosław Staluszka, Cezary Spigarski

Previous

Uroczyste rozpoczęcie palenia blach pod budowę pierwszego holownika B 860 dla Polskiej Marynarki Wojennej

Next

Akademia Morska w Szczecinie przystąpiła do Konsorcjum COP - Tradycja, Obronność

Zobacz również