Sopot, 23 sierpnia 2017 – Trzeci dzień regat przyniósł rozstrzygnięcie, kto wejdzie do floty złotej i zawalczy o najwyższą nagrodę, ale największą niespodzianką był rewelacyjny występ polskich zawodników. Trzech Polaków w pierwszej piątce, w ścisłej czołówce – to fantastyczny wynik polskiej ekipy.

Odbyły się dwa wyścigi w grupach eliminacyjnych, a po przeliczeniu wyników trzeci wyścig już z podziałem na grupy złotą i srebrną. Zawodnicy stawili się na odprawę już o ósmej rano, zaraz potem wyruszyli na swoje akweny. Dość mocny wiatr, nawet do 18 węzłów w porywach i tworzące się fale były dla zawodników próbą technicznych umiejętności.

Wyniki po kolejnych dwóch wyścigach eliminacyjnych (Q3, Q4) prezentowały się jak poniżej:

 1. Manuel Calavia (Hiszpania)   5,0
 2. Steven Brewin (Australia)             5,0
 3. 3. Dave Shaw (Nowa Zelandia)   5,0
 4. Tymoteusz Bendyk (Polska)            6,0
 5. Jakub Surowiec (Polska)   6,0
 6. Darren Bundock (Australia)   9,0
 7. Sandro Caviezel (Szwajcaria))   9,0
 8. Maciej Żarnowski (Polska)           11,0
 9. Mischa Heemskerk (Holandia) 12,0
 10. Jacek Noetzel (Polska) 13,0

Po południu, po przeliczeniu wyników i zakwalifikowaniu zawodników do grup wg podziału na złotą i srebrną, odbył się trzeci wyścig. Po klasyfikacji generalnej wyniki dla niektórych zawodników uległy radykalnej zmianie. Za to polska ekipa popłynęła rewelacyjnie – aż trzech zawodników weszło do pierwszej piątki: Tymoteusz Bendyk, Jakub Surowiec i Jacek Noetzel. Zaskoczeniem jest spadek na niższe pozycje zawodników, którzy mieli świetne wyniki w poprzednich wyścigach jak np. Manuel Calavia, który spadł na miejsce 26. zaliczając falstart, czy Mischa Heemskerk, którzy zakończył dzień dzisiejszy na 16. miejscu. Po odrzutce ich pozycja może nas jednak znowu zaskoczyć.

Po piątym wyścigu nieoficjalne wyniki w klasyfikacji generalnej jak poniżej. Pełne wyniki: tutaj

 1. Steven Brewin (Australia)            11,0
 2. Dave Shaw (Nowa Zelandia)       15,0
 3. Jakub Surowiec (Polska)              20,0
 4. Tymoteusz Bendyk (Polska)        23,0
 5. Jacek Noetzel (Polska)                 25,0
 6. Stephen Brayshaw (Australia)    27,0
 7. Darren Bundock (Australia)       28,0
 8. Coen De Koning (Holandia)       34,0
 9. Thomas Paasch (Dania)              38,0
 10. Sandro Caviezel (Szwajcaria)    45,0

Jak widać każdy dzień może przynieść spore zaskoczenie, w czołówce walka jest bardzo wyrównana i na pewno dostarczać nam będzie emocji do ostatniego dnia regat. Jutro, tak jak dzisiaj, będziemy mogli śledzić wyścigi z fachowym komentarzem Waldemara Heflicha, redaktora naczelnego miesięcznika „Żagle” i Dominika Życkiego, olimpijczyka w klasie Star (z M. Kusznierewiczem) – zapraszamy do Meridian Molo.

**Jest jeszcze jeden aspekt tych regat, który ma niezwykły wpływ na waleczność zawodników: KUCHNIA! Od niedzieli zainstalowali się w UKS NAVIGO  –  Tomasz Jakubiak i Patryk Dziamski Z Klubu Szefów Kuchni, którzy wraz z ekipą z całej Polski rozpieszczają podniebienia żeglarzy. Namiot Szefów Kuchni jest otwarty także dla miłośników żeglarstwa – warto zajrzeć do klubu, aby delektować się pysznościami w sportowej atmosferze regat w UKS NAVIGO. Kuchnia działa do końca regat, 26 sierpnia.

Patronat honorowy nad mistrzostwami objęli marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk, minister sportu i turystyki Witold Bańka, prezydent miasta Sopotu Jacek Karnowski, Urząd Morski, Polski Związek Żeglarski oraz Pomorski Związek Żeglarski.

Patronat medialny: Radio Gdańk, Trómiasto.pl, Żagle, W Ślizgu i Żeglarski.info

Strona regat: http://aclassworlds2017.pl/

Zdjęcia: Bartosz Modelski/Sail Spotting

Previous

Pierwszy dzień wyścigów Mistrzostw Świata Katamaranów A-Class 2017. Świetny start polskich zawodników

Next

Dzień czwarty MŚ Katamaranów A-Class zakończony trzema wyścigami

Zobacz również