Nad ranem w środę 22 marca, w okolicach duńskiego wybrzeża, jeden z członków załogi dużego promu pasażerskiego Stena Saga, kursującego na linii Oslo (Norwegia) – Fredrikshavn (Dania), zauważył wystrzeloną w powietrze alarmową racę świetlną. Kapitan statku natychmiast podjął decyzję o przeprowadzeniu akcji ratunkowej, a także powiadomił odpowiednie służby poszukiwania i ratownictwa.

– Zobaczyliśmy kilka wystrzelonych rac, a następnie dryfujący ponton. Niezwłocznie podjęliśmy decyzję o uruchomieniu szybkiej łodzi ratunkowej. Dzięki temu udało nam się udzielić pomocy dwóm rybakom, którzy znajdowali się w pontonie. Wcześniej byli zmuszeni opuścić swój kuter, który bardzo szybko nabierał wody i w końcu zatonął.  – powiedział Johan Svanberg, kapitan promu Stena Saga.

Rozbitkowie zostali podjęci na pokład Stena Saga, gdzie otrzymali suche ubranie i gorące napoje. Powiadomione przez załogę promu duńskie służby poszukiwania i ratownictwa wysłały na miejsce zdarzenia helikopter, który przetransportował rybaków z pokładu promu na obserwację do szpitala w Aalborg. Nie ucierpieli w wyniku zdarzenia a ich życiu nie zagraża niebezpieczeństwo.

Bardzo dziękuję załodze za właściwie decyzje podczas prowadzenia akcji ratunkowej. Prawdopodobnie dzięki działaniom załogi statku Stena Saga udało się uratować życie dwóch osób. To świadczy o tym, że załogi statków Stena Line są doskonale wyszkolone. – powiedział Niclas Mårtensson, dyrektor zarządzający koncernu Stena Line.

Stena Saga

Prom pasażersko-samochodowy, kursujący na linii Oslo (Norwegia) – Fredrikshavn (Dania)

liczba pasażerów: 2000

liczba kabin: 593

liczba samochodów: 510

moc silników: 32 100 koni mechanicznych

długość: 166,1 m

szerokość: 28,46 m

prędkość maksymalna: 22 węzłów

tonaż: 25 905 BRT

rok budowy: 1981, przebudowa 2011 r.

Źródło: materiały prasowe Stena Line

Previous

Jeden z największych statków wycieczkowych świata już w czerwcu w Porcie Gdynia

Next

Majówka w Skandynawii? Najlepiej!

Zobacz również