28 października br. odbyło się zamknięcie sezonu żeglarskiego roku 2017 w Jacht Klubie Morskim GRYF. Tradycyjnie uroczystość rozpoczął komandor klubu Dariusz Szumiński. Po przywitaniu gości, komandor przypomniał w kilku słowach sylwetkę zmarłego 22 października br. Profesora Bolesława Mazurkiewicza (O Profesorze poczytaj też tu – kliknij), omawiając Jego drogę zawodową, naukową oraz działalność na rzecz rozwoju żeglarstwa na Pomorzu. Na zakończenie poprosił obecnych o uczczenie minutą ciszy pamięci Profesora (tego dnia, wcześniej, odbył się pogrzeb Profesora – kliknij tu).

Następnie przeszedł do omówienia najważniejszych wydarzeń minionego sezonu, a były to m.in.: wyprawa jachtu „Orion” na Zatokę Ryską z wizytami w Szwecji i Finlandii; kilka rejsów bałtyckich na s/t „Andromeda”; w lipcu XXVII Regaty Samotników oraz tradycyjnie 58 już regaty wrześniowe na trasie Gdynia-Władysławowo-Gdynia. Mówił o spadku ilości uczestników w regatach tegorocznych, nie tylko w samym Gryfie, ale też w innych klubach żeglarskich z uwagi na niesprzyjające lato i kiepską pogodę. W minionym sezonie przeszkolono w gryfowskiej szkole żeglarskiej 250 osób, a w efekcie współpracy z innymi szkołami – do egzaminów przystąpiło przeszło 1000 osób. Mówił o wzroście zainteresowania rejsami stażowymi, których odbyto 6. Były też awarie – s/y „Zefirek” w regatach złamał maszt, a „Albatros” miał awarię przekładni. Wspomniał też o temacie, który zapewne ciekawi wielu użytkowników jachtów, ale i mieszkańców miasta. Otóż ze względów formalno-prawnych nie może na razie dojść do przekazania terenów przez Polski Związek Żeglarski spółce Nowa Marina Gdynia – prace nad porozumieniem trwają, a budowa nowej mariny musi jeszcze poczekać.

Głos zabrał Jan Jakubowski prezes Pomorskiego Okręgowego Związku Motorowodnego i Narciarstwa Wodnego, podsumowując, jak się wyraził, nieco mniej bogatszy niż w GRYFIE sezon. Odczytał pozdrowienia, które nadeszły od kapitana Jerzego Borkowskiego prosto z Polskiej Stacji Antarktycznej im. Henryka Arctowskiego.

Wypowiedział się też na temat bardzo dobrze rozwijającej się współpracy z JKM GRYF, wiceprezes Kaliskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego Zenon Jankowski. Chwalił i dziękował klubowi za pomoc w utworzeniu w KOZŻ szkoły żeglarskiej, która działa tam już od trzech lat. W podzięce, zaangażowani we współpracę zarząd i członkowie klubu GRYF udekorowani zostali Odznaką Honorową KOZŻ.

Po części oficjalnej przystąpiono do właściwego zamknięcia sezonu. Jak zawsze poczet sztandarowy pod przewodnictwem Bronisława Kuśnierza, przy dźwiękach Mazurka Dąbrowskiego, dokonał zdjęcia flagi narodowej z gryfowskiego masztu.

A potem było już mniej oficjalnie, przy znakomitych pierogach i kropelce, a może nawet kropli piwa…

Tekst i zdjęcia: Cezary Spigarski

Previous

Pożegnanie Profesora Bolesława Kazimierza Mazurkiewicza

Next

Tym, co z morza nie powrócili

Zobacz również