W piątek 6 maja 2017 r. Prezes ZMPG Łukasz Greinke i Dyrektor ds. Infrastruktury Marcin Osowski prezentowali na Katarsko-Polskim Forum Biznesowym projekt budowy Portu Centralnego (widoczny na pokazanych wizualizacjach – dop. red.). Forum zostało zorganizowane przez Ministerstwo Rozwoju. ZMPG był uczestnikiem panelu „Investment Opportunities in Poland” razem z Portem Szczecin, Ministerstwem Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, PKP PLK oraz PLL LOT.

Zarząd gdańskiego portu prowadził także rozmowy B2B z gośćmi z Kataru. Z inicjatywy ZMPG SA oraz Ministerstwa GMiŻŚ planowane jest podpisanie listu intencyjnego o współpracy pomiędzy wszystkimi trzema polskimi portami – Gdańsk, Szczecin, Gdynia – z katarskim Portem Doha.

Forum odbywało się w związku z wizytą w Polsce emira szejka Tamim Bin Hamad Al-Thani. Wizyta miała charakter przede wszystkim gospodarczy – emirowi towarzyszyła liczna delegacja biznesowa i polityczna wysokiego szczebla, w tym minister ekonomii i handlu Kataru. Podczas wizyty przyjęto cztery umowy międzyrządowe.

Stosunki polsko-katarskie liczą 28 lat i można je określić jako dojrzałe. W ciągu ostatnich kilku lat koncentrują się przede wszystkim na sprawach gospodarczych. Katar jest największym dostawcą gazu do polskiego gazoportu w Świnoujściu. Forum jest dowodem na to, że zarówno Katarczykom jak i Polakom zależy na dalszym rozwoju wzajemnych kontaktów biznesowych i poszerzeniu ich zakresu. Ma posłużyć polskim i katarskim przedsiębiorstwom do nawiązania nowych kontaktów. Jego celem było również zapoznanie Katarczyków z ofertą polskiej gospodarki w różnych sektorach, co powinno zaowocować umowami i konkretnymi inwestycjami w obu krajach.

Prezes Łukasz Greinke uczestniczył także w oficjalnym spotkaniu z emirem Kataru oraz prezydentem Andrzejem Dudą w Łazienkach Królewskich.

Źródło: www.portgdansk.pl

Previous

Rozpoczęto budowę promu dla Islandii

Next

Pomorze zacznie sezon ekumenicznie

Zobacz również