W sobotę 5 sierpnia w Gdańsku odbędzie się szósta edycja regat o Puchar Korsarza, które upamiętniają jeden z najstarszych i najbardziej zasłużonych jachtów w Polsce.

W 1936 roku dowodzony przez kapitana Tadeusza Prechitkę „Korsarz”, jacht zbudowany dwa lata wcześniej, należący do Polskiego Klubu Morskiego w Wolnym Mieście Gdańsku, zwyciężył w przedolimpijskich regatach z Sopotu do Kilonii. To bezprecedensowe dla naszego przedwojennego jachtingu wydarzenie, dzięki zaangażowaniu PKM i Pomorskiego Związku Żeglarskiego, od pięciu lat upamiętniają regaty o Puchar Korsarza.

W poprzednich edycjach Złoty Kompas Kapitański, rekonstrukcję oryginalnej nagrody zdobytej przez załogę „Korsarza”, która zaginęła podczas II wojny światowej, zdobywali Sergiej Pavlenko („Blagodarnost”), Jerzy Jankowski z Jachtklubu Stoczni Gdańskiej („Eljacht”), Andrzej Gierulski z Yacht Klubu Północnego Gdańsk („Argea”), Jan Piernikarczyk z Jacht Klubu Morskiego Gryf z Gdyni  („Pallas”) oraz Łukasz Stawski z Akademickiego Klubu Morskiego w Gdańsku („Rioja”).

Zdjęcie pucharu z sierpnia 2015 roku

W tym roku spodziewamy się około dwudziestu jachtów – mówi Piotr Mroczek, komandor PKM. – Na regatach nie zobaczymy „Korsarza”, który wciąż jest remontowany, ale jeszcze w tym roku planujemy spuścić go na wodę. Tradycyjnie po wyścigu w siedzibie klubu przy Twierdzy Wisłoujście odbędzie się poczęstunek żeglarski i ognisko.

Podczas Pucharu Korsarza odbędzie się jeden wyścig, który rozpocznie się o godzinie 11 przy molu w Brzeźnie. Uroczyste zakończenie regat zaplanowano o godzinie 18 w siedzibie Polskiego Klubu Morskiego przy Twierdzy Wisłoujście. Jachty rywalizować będą w klasach ORC Club, Open oraz KWR. Nagrodę główną otrzymuje zwycięzca w klasyfikacji generalnej ORC.

Organizatorem regat jest Polski Klub Morski w Gdańsku, a współorganizatorem Pomorski Związek Żeglarski.

Zawiadomienie o regatach:

http://zeglarski.info/wp-content/uploads/2017/07/ZoR_Puchar_Korsarza_2017.pdf

Tekst: Jędrzej Szerle

Zdjęcia (edycja ubiegłoroczna): Tadeusz Lademann i Cezary Spigarski

Previous

Dok Marco Polo ze Stoczni CRIST SA wyszedł w próby morskie

Next

Krzysztof Paul z Pucharem Korsarza

Zobacz również