O sukcesie frekwencyjnym mogą mówić organizatorzy gdyńskiej edycji JachtFilmu. Każdy seans oglądało ponad stu widzów.

CSPI6871
Przybyłych witał Piotr Czerepak z Muzeum Marynarki Wojennej, wspólnie z Andrzejem Minkiewiczem – Dyrektorem Festiwalu JachtFilm oraz prezesem Pomorskiego Związku Żeglarskiego Bogusławem Witkowskim. Witali zgromadzonych i widać było jeszcze trochę wolnych miejsc. Miejsca te jednak, wydaje się, ku satysfakcji organizatorów, wypełniały się jeszcze w trakcie projekcji pierwszego i kolejnego filmu, potem ciekawi tych morskich opowieści musieli zajmować stopnie na schodach…

Przegląd odbył się dzisiaj, 18 lutego w Muzeum Marynarki Wojennej. W jego trakcie pokazano osiem wyjątkowych filmów żeglarskich.

Wśród nich był: ”Niedzielny żeglarz” dokument o pierwszych załogowych regatach dookoła świata, „Aurora Ulani” o przygodach rodziny żeglującej na katamaranie, „Od drewna do głębi” o człowieku, który produkcję mebli porzucił na rzecz budowy drewnianych jachtów, „Cudem ocalony” o akcji ratunkowej podjętej przez australijskie służby w 1997 roku podczas regat Vendée Globe i „Jedno proste pytanie”, o dwójce młodych nowojorczyków, którzy wybrali się w podróż jachtem do Arktyki.

CSPI7102_m
Film, który na mnie zrobił niesamowite wrażenie. Pokazał siłę charakteru człowieka, który z żeglarstwem nie miał wiele wspólnego, a poprowadził swoją załogę do zwycięstwa, pomimo wielu przeszkód stających podczas rejsu na ich drodze. Wygrali z najlepszymi żeglarzami światowej klasy, mimo, że przy starcie traktowano ich raczej z pobłażaniem – bo w tym czasie nikt nawet nie przypuszczał, że w Meksyku ktokolwiek żegluje… Piękna, retrospektywna opowieść, przeplatana filmami i zdjęciami z tego rejsu, podana z pokazaniem potęgi i grozy oceanów, ale i z dużą dawką humoru – warto poszukać możliwości obejrzenia tego filmu

Podczas festiwalu pojawił się, egzotyczny dla wielu polskich widzów, wątek żeglarstwa czeskiego. „Rozkołysany świat Rudy Krautschneidera” opowiedział o jednym z najsłynniejszych żeglarzy znad Wełtawy. Natomiast „Samotnie na falach” dotyczył Milana Koláčka, który postanowił wystartować w regatach Mini-Transat.

CSPI7102

W trakcie, trwającego cały dzień, przeglądu znalazł się również akcent gdyński. Pokazano film „Ted” o zmarłym dwa miesiące temu, legendarnym kapitanie Tadeuszu Olechnowiczu, ostatnim komendancie „Daru Pomorza” i pierwszym „Daru Młodzieży”. O tym jak powstawał ten obraz opowiedzieli jego twórcy Michał Dąbrowski i Jerzy Boj.

CSPI6937
Mocny duet morskich, filmowych opowieści – od lewej: Jerzy Boj i Michał Dąbrowski. Tym razem zaprezentowali krótką opowieść o kapitanie Tadeuszu Olechnowiczu – praktycznie ostatni obraz filmowy z udziałem kapitana, który zmarł 28 grudnia 2016 roku

Wstęp na wszystkie filmy był bezpłatny. Pokazy cieszyły się dużym powodzeniem. Na niektórych seansach, w studwudziestosobowej sali Muzeum Marynarki Wojennej, brakowało miejsc. Wśród widzów była m. in. pierwsza kobieta, która samotnie opłynęła świat jachtem Krystyna Chojnowska-Liskiewicz.

CSPI6899

Mogę się tylko cieszyć, że publiczność dopisała – mówi Bogusław Witkowski, prezes Pomorskiego Związku Żeglarskiego, obecny na otwarciu przeglądu. – Żeglarski film zasługuje na takie zainteresowanie.

Gdyńska edycja JachtFilmu była kontynuacją ubiegłorocznego Przeglądu Filmów Żeglarskich. I podobnie jak poprzednio zorganizowana została przez Andrzeja Minkiewicza, przy wsparciu Urzędu Miasta Gdyni, Pomorskiego Związku Żeglarskiego i Muzeum Marynarki Wojennej, gdzie pokazy się odbywały. Patronat honorowy nad imprezą objął prezydent Gdyni Wojciech Szczurek.

Już myślimy o kolejnej gdyńskiej edycji – zapowiada Andrzej Minkiewicz. – Zrobimy wszystko aby była jeszcze bardziej atrakcyjna niż tegoroczna.

Tekst: Tomasz Falba (www.zeglarski.info)

Zdjęcia i komentarz: Cezary Spigarski

Obejrzyj też film – kliknij

Previous

Wodowanie ekologicznego promu w stoczni Crist S.A.

Next

Port w Gdańsku wypięknieje

Zobacz również