W niedzielę 14 maja zakończyły się pierwsze regaty z trzyczęściowego cyklu Gdynia DOUBLEHANDED Yachtrace. Zwyciężyli w nich Marek Marcinkowski i Marek Turkowski na „Zenie II” oraz Paweł Wilkowski i Jan Piernikarczyk na jachcie „Vataha”.

14 maja 2017 r., godz. 16.40, ze 120 milowej trasy wraca do Gdyni jacht „Smoke”

W dwuosobowych regatach WarmUp DOUBLEHANDED Challenge wystartowało dziewięć jachtów (zajrzyj tu – kliknij). Bardzo szybko okazało się, że tylko osiem będzie walczyło o zwycięstwo, bo „Vector Baltica II”, z Przemysławem Skibińskim i Jędrzejem Owczarskim na pokładzie, z powodów technicznych musiał wycofać się z wyścigu.

Kilka minut później, zwycięzca w swojej grupie, jacht „Vataha” z Pawłem Wilkowskim i Janem Piernikarczykiem, przy kei już przycumowany jacht „Konsal 2” – na pokładzie Ryszard Drzymalski

Pogoda nie rozpieszczała uczestników. Wprawdzie w końcu na Wybrzeżu można było poczuć wiosnę i wyższe temperatury, ale równocześnie znacznie osłabł wiatr, co żeglarze odczuli od razu po starcie. Nieoczekiwanym przeciwnikiem jachtów okazały się również sieci rybackie…

Od lewej: pomysłodawca i orgnizator Paweł Wilkowski, sędziowie regat Bartosz Gruszka (sędzia główny) i Sebastian Wójcikowski

Sześć kutrów było na łowisku i łowiło ryby, mieli rozciągnięte sieci, które dryfowały i nie było nad tym żadnej kontroli – opowiada Marcin Dejewski z jachtu „Smoke”. – Za pierwszym razem rybacy nas pokierowali i udało się przejść bezpiecznie, ale jak wracaliśmy, komunikacji nie było i kilka łódek wpłynęło w sieci. Niektóre były oznaczone światłami i stroboskopami, ale inne były ciemne i nie było ich widać. My także w nie wpłynęliśmy, co prawdopodobnie kosztowało nas pierwsze miejsce.

W grupie ORC 1 zwyciężył Marek Marcinkowski i Marek Turkowski na „Zenie II”.

Moment ogłoszenia werdyktu :)

Druga była „Aquarella” Andrzeja Zielińskiego i Mariusza Sarnowskiego. Trzecie miejsce zajęli Kuba Szymański i Michał Weselak na „Polished Manxx 2”.

W grupie ORC 2 najlepiej popłynęła „Vataha” kierowana przez Pawła Wilkowskiego i Jana Piernikarczyka.

Drugi był „Smoke” z Robertem Gwóździem i Marcinem Dejewskim, a trzecie miejsce zajął „Konsal 2” Ryszarda Drzymalskiego i Ireneusza Czarneckiego.

Jeszcze nagroda specjalna, dla tych co na końcu, z obietnicą ustanowienia takiej nagrody przechodniej, coś na wzór znanej nam „Czerwonej Latarni”… :) Książki Piotra Kasperaszka „Grecja. Najlepsze trasy dla żeglarzy”, wraz z dedykacją autorską otrzymali Kajetan Kilanowski z dzieckiem :) (pierwsi z lewej)

Było ciekawie, pogoda od zupełnej flauty do 18 węzłów – mówi Paweł Wilkowski, organizator i uczestnik regat. – Mieliśmy przeszkody nawigacyjne, przez które nie zawsze faworyci wygrali. Cieszę się, że regaty odbyły się sprawnie i przede wszystkim bezpiecznie.

Wyniki ORC 1: http://zeglarski.info/assets/Pliki-PDF/WarmUp-doublehanded-2017-orc1.pdf

Wyniki ORC 2: http://zeglarski.info/assets/Pliki-PDF/WarmUp-doublehanded-2017-orc2.pdf

Kolejne w tym cyklu – Gdynia DOUBLEHANDED Yachtrace (400 Mm non stop) – odbędą się 3 czerwca, a zamykający cykl CoolDown DOUBLEHANDED Challenge (60-100 Mm) wystartuje 30 września.

Zapisy na te imprezy prowadzone są za pośrednictwem strony http://doublehanded.gdynia.pl/ Informacje o regatach dostępne są także na Facebooku:  https://www.facebook.com/gdynia.doublehanded/?fref=ts

Tekst: Jędrzej Szerle

Zdjęcia: Tadeusz Lademann i Cezary Spigarski (także komentarz)

Previous

Kolejne mistrzostwo świata dla Jana Springera!

Next

To „Chatka Puchatków”, Tarasiewicz i Misiewicz przetarli szlak żeglarzom na dalekie morza

Zobacz również