W sobotę, 8 września okręt podwodny ORP „Bielik” obchodzi 15 rocznicę podniesienia biało-czerwonej bandery. Z tej okazji w piątek, 7 września podniesiono małą galę banderową i odbyła się uroczysta zbiórka. W uroczystości udział wzięli między innymi: matka chrzestna okrętu, dowódca 3. Flotylli Okrętów, dowódca dywizjonu Okrętów Podwodnych, prezes Stowarzyszenia Oficerów Marynarki Wojennej, a także kadra oraz byli członkowie załogi okrętu.

ORP „Bielik” to okręt podwodny typu Kobben, który polskie siły morskie otrzymały od Królestwa Norwegii. Okręty tego typu są jednym z najlepszych środków do rozpoznania sytuacji w rejonie działań wojennych, angażując wielokrotnie większe siły przeciwnika. Są trudno wykrywalne, przenoszą różne typy uzbrojenia, mogą być skutecznie wykorzystane w operacjach pokojowych (blokady morskie, wymuszanie pokoju i kontrola żeglugi), w operacjach ochrony szlaków komunikacji morskiej oraz działaniach sił specjalnych. Wyposażone są w najnowsze systemy dowodzenia i łączności NATO oraz systemy kierowania ogniem.

ORP „Bielik” jest pierwszą polską jednostką, która wzięła udział w najważniejszej morskiej misji bojowej NATO (od stycznia 2005 do kwietnia 2005). Podwodniacy z „Bielika” spędzili na Morzu Śródziemnym blisko trzy miesiące. Przebyli ponad 10 tysięcy mil morskich. ORP „Bielik” powrócił na Morze Śródziemne w październiku 2006 roku i po raz drugi wziął udział w operacji antyterrorystycznej pod kryptonimem ACTIVE ENDEAVOUR. Tym razem, przez sześć miesięcy okręt przebył ponad 20 tysięcy mil morskich. W październiku 2010 roku okręt wziął udział w kolejnej misji śródziemnomorskiej z której powrócił w lutym 2011 roku. W trakcie służby pod biało-czerwoną banderą, okręt brał udział w kilkunastu ćwiczeniach międzynarodowych.

ORP „Bielik” odziedziczył imię po swoim poprzedniku – pierwszy okręt o tej nazwie służył w Polskiej Marynarce Wojennej w latach 1965-1988. Dzisiejszy „Bielik” otrzymał numer burtowy 296, a jego chrztu dokonała pani Jolanta Banach 24 października 2003 roku w Gdyni. Obecnie obowiązki dowódcy okrętu pełni kmdr por. Robert Rachwał.

Okrętem dowodzili:
2003 – 2007 kmdr ppor. Sławomir Wiśniewski;
2008 – 2009 kmdr por. Leszek Dziadek;
2009 – 2013 kmdr por. Piotr Pawłowski;
2014 – obecnie kmdr por. Rober Rachwał.

kmdr ppor. Radosław Pioch

Zdjęcia: Piotr Leoniak (www.http://3fo.wp.mil.pl), więcej zdjęć- kliknij

Previous

Mistrzostwa Polski Katamaranów 2018 za nami

Next

Ćwiczenia ratowniczo-gaśnicze w trakcie bunkrowania LNG w Porcie Gdynia

Zobacz również