W dniu 4 kwietnia br. odbyła się Konferencja Naukowa 450 lat Polskiej Administracji Morskiej, na którą patronat honorowy objęli Minister Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej Marek Gróbarczyk oraz Prezydent Miasta Gdyni Wojciech Szczurek. Organizatorami konferencji były Wyższa Szkoła Administracji i Biznesu im. Eugeniusza Kwiatkowskiego w Gdyni oraz Urząd Morski w Gdyni.
Utworzenie przez króla Zygmunta II Augusta 24 marca 1568 roku Komisji Morskiej, to nie tylko jedno z najbardziej doniosłych wydarzeń w dziejach I Rzeczypospolitej, ale także znaczące wydarzenie w dziejach administracji morskiej. Komisja Morska Zygmunta Augusta była jednym z pierwszych tego typu urzędów w świecie – mówił dr Tomasz Białas, Rektor WSAiB im. Eugeniusza Kwiatkowskiego w Gdyni.
Walki Słowian nadbałtyckich na morzu w IX– XII wieku. Fenomen ponad stuletniej dominacji słowiańskiej nad Bałtykiem – przedstawił dr hab. Andrzej Gaca, prof. WSAiB.
Dr hab. Dariusz Nawrot, prof. WSiB szeroko omówił istotę powstania i działania Komisji Morskiej która pomimo stosunkowo krótkiego, niespełna czteroletniego okresu swej działalności, na trwałe wpisała się w historię Rzeczypospolitej. To w dużej mierze dzięki jej dokonaniom Polska, która za panowania ostatnich Jagiellonów stanęła u szczytu swej potęgi na lądzie, stała się także potęgą na morzu. Polska flota należała do jednej z najsilniejszych na Bałtyku. W tym czasie powstał również pierwszy na świecie regulamin okrętowy. Dzięki Komisji Morskiej położone zostały solidne podwaliny współczesnej administracji morskiej.
Rolę miast pruskich w polityce morskiej Hanzy przedstawił prof. dr hab. Stanisław Czaja (UMK).
Tomasz Chinciński, prof. WSAiB omówił geopolityczne uwarunkowania administracji morskiej, a prof. dr hab. Zbigniew Machaliński, rektor GWSH wygłosił referat nt. Polityka morska w latach II Rzeczypospolitej.
Dr hab. Maciej Franz (UAM) mówił o roli wiceadmirała Kazimierza Porębskiego w zbudowaniu od podstaw Polski Morskiej, w tym organizowaniu administracji morskiej II Rzeczypospolitej.

Dr. Bogdan Libich (WSAiB) omówił szeroko myśl morską Eugeniusza Kwiatkowskiego oraz jego aktywną działalność na rzecz tworzenia gospodarki morskiej w II Rzeczypospolitej i odbudowie po II wojnie światowej.
Organizację i kompetencje administracji morskiej w Polsce Ludowej – zarys historyczno-prawny przedstawił dr Marek Tkaczuk (US),
a rozwój administracji polskiej Marynarki Wojennej od II wojny światowej do transformacji ustrojowej zaprezentował dr Zbigniew Wojciechowski (Towarzystwo Przyjaciół OM „Błyskawica”).

Dr Justyna Nawrot (UG) omówiła wpływ prawa Unii Europejskiej na działania krajowych organów administracji morskiej.
Między innymi, o współczesnych zadaniach polskiej administracji morskiej mówił mgr. inż. kpt. ż. w. Wiesław Piotrzkowski (Urząd Morski w Gdyni), członek zarządu Polskiego Towarzystwa Nautologicznego (pełna prezentacja – kliknij).
Prof. dr hab. Zdzisław Brodecki (WSAiB) wyjaśnił pozycję i relacje Polski w Europie Bałtyckiej.
Bloki problemowe:
1. Administracja morska w I Rzeczypospolitej
2. II Rzeczpospolita
3. Administracja morska w PRL
4. Administracja morska – współczesne zadania, uwarunkowania działalności
Marek Grzybowski (http://klastermorski.com.pl)
Zdjęcia: Cezary Spigarski