17 sierpnia w Zakładzie Nowych Budów Stoczni Remontowej Nauta odbyła się ceremonia nadania imienia nowej jednostce. „Ocean Star”, bo pod taką nazwą od tej pory będzie funkcjonował trawler zbudowany dla szkockiego armatora, to najbardziej efektywna jednostka w swojej klasie na świecie. Matkami chrzestnymi statku zostały Chloe Tait oraz Rebecca West, córki właścicieli.

„Ocean Star” ma 87 m długości i 18 m szerokości. Statek powstał na zamówienie szkockiego armatora Mewstead (Fraserburgh) LLP. Został on przekazany armatorowi w dniu 13 sierpnia 2018 r. Na jego pokładzie znajdują się najnowocześniejsze urządzenia do połowu i przechowywania ryb. Na jednostce zostało zainstalowane również specjalistyczne wyposażenie, które będzie służyć do lokalizowania łowisk oraz szacowania ich obfitości i rodzaju. Współpracujący z dwoma sterami strumieniowymi silnik o mocy 7 000kW zapewnia bardzo dobrą manewrowość jednostki podczas zarzucania i zbierania sieci. „Ocean Star” został wybudowany według projektu firmy Wartsila Ship Design, a jakość jego wykonania była nadzorowana przez największe na świecie towarzystwo klasyfikacyjne DNV GL.

Warty podkreślenia jest fakt, że mamy dziś do czynienia z pierwszą jednostką tego typu budowaną pod klucz w naszym zakładzie – powiedział Marcin Dąbrowski, Prezes Stoczni Nauta. Zdobyte dotychczas doświadczenie pozwala nam na konkurowanie na rynku z coraz lepszą ofertą.

Od uruchomienia Zakładu Nowych Budów w Gdańsku jesienią 2013 r., Stocznia zakontraktowała ponad 20 jednostek do połowu ryb. Oprócz statków rybackich w portfelu zamówień Nauty znajdują się również jednostki naukowo-badawcze oraz statki obsługujące platformy offshore. W ostatnim czasie Stocznia pozyskała także ważny kontrakt na budowę w pełni wyposażonego statku wywiadowczego dla Szwedzkiej Marynarki Wojennej.

Tekst: materiały prasowe Nauta S.A.

Zdjęcia: Jarosław Staluszka

Previous

O polskim Cudzie nad Bałtykiem w Muzeum Miasta Gdyni...

Next

Morskie szkolenie fregaty rakietowej

Zobacz również