26 czerwca 2018 r. Urząd Morski w Gdyni zorganizował pokaz ćwiczeń antyterrorystycznych i ratowniczych pod kryptonimem „KORSARZ-18”. Pokaz odbył się, w godzinach 18.00-19.00 i był realizowany w ramach obchodów Święta Morza 2018 r.

Ćwiczenie pokazowe działań antyterrorystycznych i ratowniczych to niewątpliwie atrakcja dla mieszkańców Gdyni oraz turystów odwiedzających w tych dniach nasze miasto. Z uwagi na rejon ćwiczenia (okolice Akwarium Gdyńskiego), była to także wyjątkowa okazja przyjrzenia się z lądu działaniom służb oraz instytucji odpowiedzialnych za reagowanie na zagrożenie terrorystyczne na morzu. Ilość jednostek pływających, w tym łodzi bojowych, samolotów i śmigłowców, katamaranu „Agat”, który odegrał rolę jednostki opanowanej przez terrorystów, a także widowiskowość poszczególnych epizodów stanowiły o szczególnej atrakcyjności spędzenia piątkowego popołudnia dla wszystkich, bez względu na wiek i zainteresowania (zobacz harmonogram działań – kliknij).

W pokazie działań uczestniczyły m.in.:

– łodzie bojowe BOA KG Policji i JW Formoza, jednostki pływające SAR: „Sztorm” i „Wiatr”, okręt rakietowy „Orkan”, holownik pożarniczy „Fairplay 26”, łódź patrolowa Morskiego Oddziału Straży Granicznej „Strażnik 5”, jednostki pływające Urzędu Morskiego w Gdyni oraz Policji Wodnej i Izby Administracji Skarbowej;

– śmigłowce ratownicze Marynarki Wojennej oraz Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, śmigłowiec Biura Operacji Antyterrorystycznych Komendy Głównej Policji, samolot patrolowy Urzędu Morskiego w Gdyni.

W ramach ćwiczeń miało miejsce:

  • rozpoznanie z powietrza,
  • abordaż sił specjalnych z szybkich łodzi RIB
  • zejście ze śmigłowca,
  • podjęcie rozbitków zarówno z jednostki pływającej, jak i z wody przez śmigłowiec ratowniczy i jednostki SAR,
  • gaszenie pożaru z wykorzystaniem kurtyn wodnych,
  • ewakuacja „rannego” ze Skweru Kościuszki przez śmigłowiec LPR,
  • defilada jednostek nawodnych – prezentacja sił biorących udział w ćwiczeniu pokazowym.

Tekst: Magdalena Kierzkowska, Rzecznik Prasowy/Asystent Dyrektora, Urząd Morski w Gdyni

Zdjęcia: Tadeusz Lademann i Cezary Spigarski

Previous

Pomnik Polski Morskiej odsłonięty!

Next

6 Międzynarodowy Kongres Morski w Szczecinie

Zobacz również