Robert Gwóźdź w kategorii ORC i Zbigniew Gutkowski w Open to zwycięzcy tegorocznego cyklu regat Offshore Shorthanded Racing, który został podsumowany w sobotę 3 listopada.

Ponad pięćdziesiąt osób zebrało się w Gdyni na zakończeniu Offshore Shorthanded Racing. Wysoka frekwencja na tym wydarzeniu, jak i podczas pięciu regat wchodzących w skład cyklu – WarmUp DOUBLE, Gdynia 400 DOUBLE, SummerHeat DOUBLE – Morskie Żeglarskie Mistrzostwa Polski ORC załóg dwuosobowych, Gdynia-Władysławowo-Gdynia i CoolDown DOUBLE – to najlepszy dowód na to, że żeglarze polubili morskie pływanie w formule dwuosobowej.

Najważniejsze w tym cyklu jest to, że będzie kontynuowany – mówi Bogusław Witkowski, prezes Pomorskiego Związku Żeglarskiego, współorganizatora regat. – Bo nie ma nic gorszego niż dobra impreza, która za chwilę znika i żyje tylko we wspomnieniach. Mam nadzieję, że w kolejnych latach będzie się odbywała w jeszcze ciekawszej formie.

Ponieważ składy dwuosobowych załóg w zmieniały się poszczególnych regatach cyklu, w klasyfikacji końcowej ujęto każdego zawodnika z osobna.

W kategorii ORC zwyciężył Robert Gwóźdź (Yachts & Yachting). Drugi był Artur Burdziej (niezrzeszony), a trzeci Marcin Dejewski (Yachts & Yachting).

Przyjemnie jest pływać, a jeszcze przyjemniej wygrywać – zapewnia Robert Gwóźdź. – Do zwycięstwa potrzebna jest odpowiednio przygotowana do formuły ORC jednostka, w przypadku „Smoke” zajęło nam to dwa lata, oraz dobry partner. W formule dwuosobowej trzeba dwóch równorzędnych sterników, zwłaszcza w 400 milowym wyścigu. No i jak w każdym sporcie – ważne są treningi.

W grupie Open najlepszy okazał się Zbigniew Gutkowski (Jachtklub Stoczni Gdańskiej), drugie miejsce zajęła Maria Kurant (JKMW Kotwica), a trzecie Aleksandra Bucior (niezrzeszona).

Nagrody zwycięzcom wręczali prezes PoZŻ Bogusław Witkowski oraz zastępca dyrektora Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa ds. operacyjnych Janusz Maziarz. Obecny był także dyrektor Urzędu Morskiego w Gdyni Wiesław Piotrzkowski.

Po nagrodzeniu zwycięzców Paweł Wilkowski, pomysłodawca i organizator Offshore Shorthanded Racing zapowiedział przyszłoroczny cykl wraz z terminami poszczególnych regat.

Offshore Shorthanded Racing 2019

11-12 maja 2019, WarmUp DOUBLE – ok. 100 Mm

8-12 czerwca 2019, Gdynia 400 DOUBLE – ok. 400 Mm

27-30 lipca 2019, SummerHeat DOUBLE – ok. 300 Mm

7-11 sierpnia 2019, Morskie Żeglarskie Mistrzostwa Polski załóg dwuosobowych – ok. 200 Mm

28-29 września 2019, CoolDown DOUBLE – ok. 100 Mm

Wyniki Offshore Shorthanded Racing 2018

Tekst: Jędrzej Szerle (www.zeglarski.info)
Zdjęcia: Tadeusz Lademann, Cezary Spigarski
Previous

Port Gdańsk otwiera biuro handlowe w Chinach

Next

Wernisaż wystawy "Niepodległa"

Zobacz również