W niedzielę 20 maja przed godziną 13:00 „Dar Młodzieży” oddał cumy i wyruszył w Rejs Niepodległości – podróż dookoła świata dla uczczenia 100 lat wolnej i niepodległej Polski.

Wokółziemski rejs „białej fregaty” będzie trwał 313 dni. Żaglowiec zawinie do 21 portów na 4 kontynentach, podróżując po 3 oceanach. Na pokładzie „Daru Młodzieży” płyną, oprócz załogi stałej, uczniowie średnich szkół morskich ze Świnoujścia i Szczecina, studenci Akademii Morskiej w Gdyni (wejdą na pokład w Szczecinie) oraz laureaci konkursu zorganizowanego przez Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej. Zaplanowano 8 wymian grup praktykantów. Łącznie przez pokład „Daru Młodzieży” podczas dziesięciomiesięcznej podróży przewinie się niemal 1000 młodych ludzi, ambasadorów Polski.

Tuż przed rozpoczęciem uroczystości – uczestnicy rejsu, studenci, kadra dydaktyczna, samorządowcy – przemaszerowali z Duszpasterstwa Ludzi Morza Centrum Stella Maris w Gdyni na Skwer Kościuszki, prowadzeni przez Orkiestrę Reprezentacyjną Marynarki Wojennej
Tuż przed rozpoczęciem zebrał się jeszcze na krótką sesję Konwent Morski, na którym przemawiali premier Mateusz Morawiecki, Minister GMiŻŚ Marek Gróbarczyk, przewodniczący Konwentu kpt. ż. w. Zbigniew Sulatycki, wręczając na koniec kapitanowi „Daru Młodzieży”, Ireneuszowi Lewandowskiemu „Desiderium Konwentu Morskiego”
Na pierwszym planie, w mundurze Starszego Mechanika – Lechosław Bar, który 40 lat temu zaapelował do młodzieży o zbieranie pieniędzy na budowę nowego żaglowca i to m.in. dzięki jego staraniom w 1981 roku doszło do zwodowania i budowy „Daru Młodzieży”, który dzisiaj, już jako 36 latek wyszedł w morze w Rejs Niepodległości. Jest także inicjatorem i założycielem Fundacji Lechosława Bar Wsparcia „Daru Młodzieży”, powstałej w marcu 2018 roku, jej celem jest zbieranie środków finansowych na bieżącą eksploatację żaglowca, a w perspektywie rozpoczęcie zbiórki na budowę godnego następcy. O Fundacji i jej zamierzeniach będziemy jeszcze informować na naszych łamach. Dość powiedzieć, że pierwszą inicjatywą (w czym uczestniczyła również nasza Fundacja Promocji Przemysłu Okrętowego i Gospodarki Morskiej) było wydanie drukiem pięknego, nasyconego fotografiami żaglowca albumu „Dar Młodzieży 35 lat”, który w całkiem sporej ilości trafił za sprawą Lechosława Bar, co należy podkreślić nieodpłatnie, na burtę statku, aby można go było wręczać znamienitym gościom odwiedzającym statek na trasie rejsu. O albumie – wkrótce nieco więcej (dop. CeSpi)

Załogę statku żegnali dzisiaj zgromadzeni na gdyńskim nabrzeżu mieszkańcy, goście i władze miasta, przedstawiciele rządu, media oraz ludzie morza. Opłynięcie świata pod żaglami to wciąż wydarzenie o wyjątkowym znaczeniu – powiedział podczas uroczystości rektor Akademii Morskiej w Gdyni prof. dr hab. inż. Janusz Zarębski. Dzisiaj na polskim wybrzeżu morskim żegnamy najpiękniejszą, rozpoznawalną na morzach i oceanach świata, naszą „Białą Fregatę” – „Dar Młodzieży”.

Piękno statku podziwiał premier Mateusz Morawiecki: Ta fregata pod pełnymi żaglami niech zachwyca swoim pięknem was i cały świat, niech przypomina o wielkim dziele naszych przodków, o odbudowie niepodległej Rzeczypospolitej; niech mówi o tym wielkim dziele, które jest przed nami, czyli budowie wielkiej Rzeczypospolitej w najbliższych latach, dekadach. Szef rządu zwrócił się do uczestników rejsu z prośbą o szczególną promocję Polski: Polska to jest wielka sprawa, Polska to jest wielka rzecz, Polska jest najpiękniejsza i mówcie o tym we wszystkich portach całego świata, a waszym życiem w przyszłości świadczcie o tym, bo nie ma ważniejszej sprawy niż Polska. Podczas uroczystości przemawiał również wicepremier Piotr Gliński, zwracając uwagę na fakt, że służba morzu to służba Polsce.

O roli Rejsu Niepodległości dla promocji Polski mówił również minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk: Uważam, że to wyjątkowe, historyczne wydarzenie jest doskonałą promocją Polski, polskiej gospodarki morskiej i setnej rocznicy odzyskania niepodległości. Cieszę się, że 1000 młodych ludzi ze wszystkich zakątków naszego kraju bierze udział w Rejsie Niepodległości. Będą mogli przeżyć przygodę życia na morzach i oceanach świata i wziąć udział w Światowych Dniach Młodzieży w Panamie. Jestem pewien, że to oni pokażą światu, jak Polska jest piękna.

„Dar Młodzieży” wyruszył w rejs dookoła świata po raz drugi (po raz pierwszy dokonał tego w 1987 roku). Wcześniej, w 1934 roku, wokółziemską podróż odbył „Dar Pomorza”. „Dar Młodzieży” to zwodowana w 1981 roku trójmasztowa fregata. Długość statku wynosi 106 metrów, pokład główny wykonany jest z drewna. Żaglowiec został doskonale przygotowany do wyjątkowego, wokółziemskiego rejsu, podczas którego wszystkie mechanizmy i wyposażenie statku poddane zostaną surowemu egzaminowi w ekstremalnych często warunkach podczas żeglugi po wodach trzech oceanów. „Dar Młodzieży” gotowy jest do wielkiej próby.

Podczas oficjalnych uroczystości pożegnania fregaty odczytano również list prezydenta Andrzeja Dudy oraz list z błogosławieństwem papieża Franciszka dla organizatorów i uczestników Rejsu Niepodległości. Prezydent zwrócił się do uczestników rejsu z uznaniem dla ich postawy: Chcę docenić profesjonalne przygotowanie, zaangażowanie i odwagę uczestników tej imponującej wyprawy. Postawa załogi tego statku budzi mój głęboki szacunek. Prezydent napisał również, że rejs jest trafnym sposobem uczczenia 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. List odczytała szefowa Kancelarii Prezydenta Halina Szymańska.

Przed wypłynięciem jednostki komendant „Daru Młodzieży” kapitan Ireneusz Lewandowski złożył szefowi rządu i rektorowi Akademii Morskiej w Gdyni meldunek o wypłynięciu żaglowca w Rejs Niepodległości. Pierwszym celem „Daru Młodzieży” będzie Tallin. Żaglowiec opłynie Bałtyk i przybędzie w czerwcu do Szczecina, by wziąć udział w Dniach Morza, a następnie wyruszy w rejs dookoła świata. Dzień rocznicy Stulecia Niepodległej Polski – 11 listopada 2018 roku – zastanie fregatę gdzieś między Szanghajem a Osaką. W styczniu 2019 roku „Dar Młodzieży” weźmie udział w Światowych Dniach Młodzieży w Panamie – mówił podczas uroczystości rektor Akademii Morskiej w Gdyni prof. dr hab. inż. Janusz Zarębski.

Podczas rejsu żaglowiec zawinie do wielu portów świata. Odwiedzi Tallin, Kopenhagę, Stavanger, Bremenhaven, Bordeaux, Teneryfę, Dakar, Kapsztad, Mauritius, Dżakartę, Singapur, Szanghaj, Osakę, San Francisco, Los Angeles, Acapulco, Panamę, Miami, Ponta Delgada i Londyn. We wszystkich portach, do których zawinie żaglowiec, pokaże on biało-czerwoną banderę, a jego pojawienie się zostanie dostrzeżone. Tak było zawsze, bo żaglowiec z załogą młodych ludzi morza w każdym z portów budzi zainteresowanie i pozytywne emocje – mówił rektor Akademii Morskiej w Gdyni. W każdym z portów, do których jednostka zawinie, ma odbyć się impreza promująca Polskę i jej niepodległość.

Żegnając „Dar Młodzieży”, metropolita gdański, abp. Sławoj Leszek Głódź podczas mszy w intencji uczestników Rejsu Niepodległości stwierdził, że „Dar Młodzieży” wyrusza w Rejs Niepodległości, aby być ambasadorem Rzeczypospolitej. Nasza „Biała Fregato”, płyń przez morza i oceany! Bądź chlubą naszej Ojczyzny! – pożegnał „Dar Młodzieży” rektor Akademii Morskiej, prof. dr hab. inż. Janusz Zarębski.

Jednym z głównych darczyńców Rejsu Niepodległości jest Polska Fundacja Narodowa, która przekazała na jego realizację kwotę sześciu milionów złotych. Rejs Niepodległości to wspaniałe przedsięwzięcie, które znakomicie wpisuje się w misję naszej Fundacji. Projekt jest unikalny nawet w skali międzynarodowej. „Dar Młodzieży” to wyjątkowa jednostka, a jej rejs dookoła świata z okazji stulecia odzyskania Niepodległości Polski odbije się szerokim echem na całym świecie. Rejs Niepodległości z pewnością będzie szeroko promować Polskę za granicą, upowszechniając dodatkowo wiedzę na temat jej historii oraz kultury. Cieszymy się, że możemy wesprzeć przedsięwzięcie, w którym bierze udział tylu młodych Polaków. Mamy nadzieję, że również dzięki naszemu wsparciu będą mogli przeżyć przygodę życia – ocenił w komunikacie prasowym Darek Pękala, koordynator projektów żeglarskich Polskiej Fundacji Narodowej.

Niestety zwyciężyła komercja, Dar nie rozwinął żagli na pożegnanie Gdyni i musieliśmy oglądać ich fragmentaryczne imitacje z logiem głównego sponsora :( :( :(

Głównym sponsorem rejsu jest Orlen, a obok Polskiej Fundacji Narodowej rejs sponsoruje również Tauron. Pieniądze wyłożyli także: Naftoport, Enamor, Port Gdynia i Program Niepodległa.

Organizatorami Rejsu Niepodległości są: Akademia Morska w Gdyni, Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej oraz Pallotyńska Fundacja Misyjna Salvatti.

Trasa Rejsu Niepodległości

Tekst: materiały prasowe AM

Zdjęcia: Piotr Januszewski i Cezary Spigarski (również komentarz)

Previous

Do granic Niepodległej: „Zawisza Czarny” już w morzu

Next

DZIEŃ RATOWNIKA MORSKIEGO

Zobacz również