Wybudowany w całości w stoczni CRIST S.A., w pełni wyposażony prom hybrydowy typu „double-ended ferry” – P310 „Elektra” wygrał nagrodę „Ship of the Year Award” w konkursie Marine Propulsion Awards 2018. Wyróżnienie dla „Elektry” zostało ogłoszone podczas konferencji „Sulphur Cap 2020” 17 kwietnia br. w Amsterdamie.

Jednostka została nominowana do konkursu przez zespół międzynarodowych ekspertów, a ostateczne zwycięstwo przyniosło jej oficjalnie głosowanie na witrynie konferencji Sulphur Cap 2020. W rywalizacji „Elektra” pokonała zbiornikowiec Shell’a z napędem dual-fuel „Cardissie” oraz jednostkę Christophe de Margerie”  – gazowiec LNG firmy Sovcomfot.

Cieszymy się że P310 „Elektra” jednostka w całości zbudowana w naszej stoczni i zaprojektowana przez polskie biuro projektowe StoGda, wygrała główną nagrodę w tak prestiżowym konkursie. Traktujemy to jako wyróżnienie naszej ciężkiej pracy – mówi Tomasz Wrzask, PR & Marketing Manager, CRIST S.A.

„Elektra”, to prom o rozmiarach 96 m długości i ponad 15 m szerokości obsługiwany przez zaledwie trzyosobową załogę. Podczas trudnych warunków pogodowych, jednostka może być opcjonalnie napędzana trzema wysokoprężnymi i ekologicznymi silnikami w układzie dieslowo-elektrycznym. Pływający pomiędzy Nauvo a Parainen prom służy do transportu 90 pojazdów i maksymalnie 372 osób.

„Elektra” – została w całości zbudowana w stoczni CRIST S.A., na zamówienie fińskiego armatora Finferries. Projekt jednostki wykonało polskie biuro projektowe StoGda.

Dane techniczne: 

  • Długość: 96,35 m
  • Szerokość: 15,2 m
  • Wysokość: 5 m
  • Zanurzenie: 3,5 m

Notacja klasy: DNV +1A1, R3, Car Ferry B, ICE 1B, PET, E0, Battery Power

Tekst i zdjęcia: materiały prasowe CRIST S.A., Cezary Spigarski

Previous

Pomorski i kartuski sezon żeglarski otwarty!

Next

STS "Dar Młodzieży" wrócił z Antwerpii do Gdyni

Zobacz również