23 października poznaliśmy nominowanych do Nagrody Pomorskiego Związku Żeglarskiego Kryształowy Żagiel 2018. W Gdańsku obradowała kapituła wyróżnienia.

Kryształowy Żagiel jest nagrodą PoZŻ, przyznawaną raz do roku za pomorskie osiągnięcia żeglarskie w roku minionym. W tym roku już po raz dziesiąty Kapituła obradowała w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Pomorskiego, pod formalnym przewodnictwem marszałka województwa pomorskiego Mieczysława Struka, przy wsparciu prezesa PoZŻ Bogusława Witkowskiego.

Gremium wyłoniło nominowanych w dziewięciu kategoriach.

Nominacje w kategorii „Pomorski Żeglarz Roku 2018 – nagroda im. Zygfryda „Zygi” Perlickiego” otrzymali: Paweł Tarnowski (SKŻ Ergo Hestia Sopot) za m.in. osiągnięcie pozycji trzeciego zawodnika rankingu World Sailing klasy RS:X, Ryszard Wojnowski i Maciej Sodkiewicz (Sekstant Szkoła Żeglarstwa) za dowodzenie jachtem „Lady Dana 44” w rejsie dookoła globu.

Nominacje w kategorii „Pomorska Żeglarka Roku 2018” uzyskały: Maja Dziarnowska (SKŻ Ergo Hestia Sopot), która w tym roku z powodzeniem ścigała się w klasie RS:X, Windsurf-Foil i Slalom, załoga: Aleksandra Melzacka i Kinga Łoboda (YKP Gdynia) za m.in. czołowe miejsca w mistrzostwach Europy i świata juniorów w klasie 49erFX i Magdalena Kwaśna (ChKŻ) za wywalczenie kwalifikacji olimpijskiej dla Polski na IO w Tokio.

Nominacje w kategorii „Pomorski Żeglarski Trener Roku 2018” otrzymali: Patryk Kuczys-Lutomski (MKŻ Arka Gdynia), Mateusz Hanke (KS AZS AWFiS Gdańsk) i Maciej Dziemiańczuk (SKŻ Ergo Hestia Sopot) za przygotowanie sportowe trenowanych przez siebie zawodników.

Nominacje w kategorii „Pomorski Edukator Żeglarstwa Roku 2018”, za trud wychowywania i edukowania żeglarskiego dzieci i młodzieży, otrzymali: Magdalena Radzka (Yacht and Fun Mechelinki), Iwona Poźniak i Dariusz Kloskowski(ogólnowojewódzki program matematycznych zabaw nawigacyjnych na mapie morskiej) i Szkoła Żeglarstwa Szekla w Gdańsku.

Nominacje w kategorii „Pomorski Żeglarski Talent Roku 2018” (połączone z nagrodą finansową) dla najmłodszych i najbardziej utalentowanych pomorskich żeglarzy, za sukcesy w tegorocznych regatach, otrzymali: Aleksandra Wasiewicz (SKŻ Ergo Hestia Sopot), Patryk Kosmalski (ChKŻ) i Ewa Lewandowska (KS AZS AWFiS Gdańsk).

Nominacje w kategorii „Pomorskie Żeglarskie Wydarzenie Roku 2018”: Volvo Gdynia Sailing Days, Błękitna Wstęga Zatoki Gdańskiej i Mistrzostwa Europy w klasie RS:X w Sopocie za wysoki poziom organizacyjny najważniejszych pomorskich imprez żeglarskich.

Nominację w kategorii „Pomorski Żeglarski Rejs Roku 2018” otrzymał rejs jachtu „Lady Dana 44” dookoła świata.

Nominacje w kategorii „Pomorski Żeglarski Klub Roku 2018” – za wzorową działalność organizacyjną w żeglarstwie – otrzymali: Chojnicki Klub Żeglarski (ChKŻ), Sopocki Klub Żeglarski (SKŻ Ergo Hestia Sopot) i Uczniowski Klub Żeglarski Lamelka Kartuzy.

Za wspieranie pomorskiego żeglarstwa nominacje w kategorii „Przyjaciel Pomorskiego Żeglarstwa 2018” otrzymali: wójt gminy Chmielno Jerzy Grzegorzewski, burmistrz Krynicy Morskiej Krzysztof Swat, zastępca dyrektora Departamentu ds. Sportu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego Maciej Kowalczuk i dyrektor Kartuskiego Centrum Kultury Aleksandra Maciborska-Pytka.

Zwycięzcy w poszczególnych kategoriach zostaną ogłoszeni w trakcie Pomorskiej Gali Żeglarskiej, która odbędzie się w Teatrze Muzycznym w Gdyni 30 listopada o godz. 18.

Tekst: Tomasz Falba

Zdjęcia: Tadeusz Lademann

Previous

Stowarzyszenie Kapitanów Żeglugi Wielkiej celebrowało stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości

Next

Nowy rekord wycieczkowców w Porcie Gdańsk

Zobacz również