W lipcu 2016 roku Islandię odwiedził Minister Marek Gróbarczyk. Pobyt Kristjána Þór Júlíussona – Ministra Rybołówstwa i Rolnictwa Republiki Islandii w Polsce stanowił oficjalną rewizytę delegacji islandzkiej.Głównym tematem wizyty jest współpraca w obszarze rybołówstwa, sektora stoczniowego oraz badań naukowych w kontekście podpisanego w 2016 r. bilateralnego memorandum.

Pierwszego dnia wizyty (27.02) goście z Islandii odwiedzili Trójmiasto, gdzie odbyli szereg spotkań w stoczniach Alkor i Crist. Są to stocznie, które budują i remontują specjalistyczne jednostki dla islandzkich armatorów. Minister Juliusson spotkał się również z przedstawicielami Zarządu Morskiego Portu Gdańsk. Zapoznał się z jego potencjałem w kontekście wykorzystania go do wymiany handlowej pomiędzy Polską a Islandią. W Gdańsku delegacja zwiedzała również chłodnię oraz terminal głębokowodny.

Drugiego dnia w siedzibie Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej odbyło się spotkanie z Ministrem Markiem Gróbarczykiem. Rozmowa skoncentrowała się na podsumowaniu postępów we współpracy polsko-islandzkiej na przestrzeni prawie 2 lat obowiązywania memorandum. Zadecydowano o powołaniu grupy roboczej, która będzie intensyfikować wspólne działania obydwóch resortów.

Delegacja podczas wizyty odwiedziła również Muzeum Powstania Warszawskiego, gdzie oddała cześć powstańcom warszawskim. Zwiedzanie Muzeum Łazienki Królewskie stanowiło zakończenie wizyty.

Podczas wizyty zauważyłem, że Polacy i Islandczycy są do siebie bardziej podobni niż Islandczycy z Północy i Islandczycy z Południa – zażartował minister Juliusson.

Biuro Prasowe MGMiŻŚ

Źródło i zdjęcia: www.portgdansk.pl

Previous

Palenie pierwszych blach dla szwedzkiego okrętu wywiadowczego w Stoczni Remontowej Nauta SA

Next

Napęd elektryczny na promie Stena Line

Zobacz również