Szkoła Podstawowa nr 28 w Gdyni zwyciężyła w Konkursie Wiedzy i Sprawności Morskiej „Polska nad Bałtykiem”. Siódma edycja wydarzenia, przeprowadzona we wtorek 8 maja, poświęcona była setnej rocznicy odzyskania niepodległości.

Konkurs Wiedzy i Sprawności Morskiej „Polska nad Bałtykiem” za każdym razem upamiętnia inną rocznicę. W poprzednich latach były to m.in. 90-lecie Gdyni, 100-lecie Daru Pomorza, 90-lecie Marynarki Wojennej i 40-lecie Operacji Żagiel. W tym roku impreza przypomina odzyskanie niepodległości przez nasz kraj.

Organizowany przez Szkołę Podstawową nr 39 im. Kazimierza Jurkiewicza w Gdyni konkurs przeprowadzony został we wtorek 8 maja w audytorium Biblioteki Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni. Wzięły w nim udział cztery placówki – Szkoły Podstawowe nr 28, 39 i 44 z Gdyni oraz Szkoła Podstawowa w Mostach. Każda wystawiła dziesięcioosobową drużynę, pięć dziewczyn i pięciu chłopaków.

Na uczestników czekają zadania związane ze stuleciem odzyskania przez Polskę niepodległości, częściowo w ujęciu morskim – tłumaczy Ireneusz Trojanowicz, koordynator konkursu. – Uczniowie dostali materiały, na podstawie których się przygotowywali. Choć w poszczególnych zadaniach skupiamy się na wiedzy, chcieliśmy, żeby ich forma była lekka. Dlatego inspirowaliśmy się m.in. telewizyjnymi turniejami – „Jaka to melodia” czy „Szansą na sukces”.

Uczniowie klas szóstych i siódmych musieli m.in. znać daty z okresu zaborów, zaśpiewać piosenki patriotyczne, rozpoznać najpopularniejszych polskich sportowców i wykazać się w przeciąganiu liny.

Tradycyjnie oceniane było nie tylko dobre odpowiedzi na pytania i poprawne rozwiązanie zadań, ale również oprawa artystyczna. Każdy z zespołów miał przygotowany specjalny doping – plakaty i okrzyki zagrzewające do rywalizacji.

Konkursowe jury – Marek Twardowski z Narodowego Muzeum Morskiego, Jan Szkudliński z Muzeum Miasta Gdyni i kmdr ppor. Krzysztof Nowakowski z Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni – nie miało łatwego zadania przy ocenianiu zadań, bo rywalizacja była wyrównana. Ostatecznie zwyciężyła Szkoła Podstawowa nr 28 w Gdyni, która zdobyła 125 punktów. Druga była SP nr 39 w Gdyni ze 122 punktami, trzecia SP w Mostach (121 punktów), a czwarta SP nr 44 w Gdyni (106 punktów).

Konkurs był wyjątkowo trudny, ale mile nas zaskoczył, ponieważ młodzież reprezentowała bardzo wysoki poziom wiedzy i umiejętności – mówi Sabina Dawidowska, dyrektor SP nr 39 w Gdyni. – Poziom był wyrównany, o czym najlepiej świadczą wyniki.

Konkurs Wiedzy i Sprawności Morskiej „Polska nad Bałtykiem” zorganizowała Szkoła Podstawowa nr 39 im. Kazimierza Jurkiewicza, we współpracy z miastem Gdynią i Fundacją Źródło Radości. Odbył się on pod patronatem wiceprezydenta Gdyni Bartosza Bartoszewicza.

Tekst: Jędrzej Szerle (www.zeglarski.info)

Zdjęcia: Tadeusz Lademann i Cezary Spigarski

Previous

MSC "Orchestra" w Gdyni

Next

Regaty DOUBLEHANDED Yachtrace

Zobacz również