21 czerwca br. do Nabrzeża Francuskiego gdyńskiego portu zacumował statek pasażerski „Queen Elizabeth”. Statek zbudowany w 2010 roku ochrzciła brytyjska królowa Elżbieta II. Liczący sobie niemalże 294 metry długości i 32 m szerokości, może zabrać na pokład prawie trzy tysiące osób – 2092 pasażerów i całkiem dużą ilość załogi – 962 osoby – ma 12 pokładów i 1046 kabin (zajrzyj tu – kliknij). Wystrój wnętrza statku inspirowany był stylem Art Deco, łączy w sobie luksus i nowoczesność. Atrakcje to m.in. centrum Spa, centrum sportowe, sale balowe, koncertowe, widowiskowe, galerie zdjęć, obrazów i restauracje.

Dla Gdyni zawinięcie tego znanego na całym świecie statku, stało się okazją do upamiętnienia jego wizyty w Alei Statków Pasażerskich na Nabrzeżu Pomorskim, gdzie w samo południe dokonano odsłonięcia pamiątkowej tablicy. Na uroczystości pojawił się kapitan statku Aseem Hashmi wraz z Hotel General Manager Naomi McFerran. Gdyński samorząd reprezentowała Joanna Zielińska (Przewodnicząca Rady Miasta), gdyński port Dyrektor ds. Marketingu ZMPG-a S.A. Maciej Krzesiński, a agenta statku prezes Morskiej Agencji Gdynia Michał Śmigielski. Oprawę taneczno-muzyczną przygotowała tradycyjnie Pstrong Orkiestra.

Po okolicznościowych przemówieniach dokonano wspólnego odsłonięcia tablicy w Alei, której koncepcja, z uwagi na dużą ilość statków pasażerskich odwiedzających Gdynię, rozwija się od roku 2001.

Tradycyjnie też, po odsłonięciu tablicy pojawiły się wpisy w księdze pamiątkowej złożone przez Joannę Zielińską, kapitana Aseema Hashmi, Macieja Krzesińskiego i Michała Śmigielskiego

Po uroczystości należało jeszcze odwiedzić miejsce postoju jej bohatera przy Nabrzeżu Francuskim, gdzie akurat pojawił się niespodziewanie prezydent Gdyni Wojciech Szczurek, który również postanowił przyjrzeć się Królowej… :)

Tekst i zdjęcia: Cezary Spigarski

Previous

Bezzałogowy statek coraz bliżej – pierwsze modele powstają już w AM

Next

W hołdzie tym, którzy odeszli na wieczną wachtę

Zobacz również