Na początku lutego 2018 r. w stoczni AVIC Weihai Shipyard w Chinach, odbyła się ceremonia położenia stępki pod nową jednostkę typu ropax dla armatora Stena Line. To tradycyjne morskie wydarzenie symbolizuje początek budowy statku i jednocześnie rozpoczyna etap montażu kadłuba.

To ważny kamień milowy w naszym arcyciekawym projekcie budowy nowych statków. – powiedział  uczestniczący w wydarzeniu Niclas Mårtensson, dyrektor zarządzający koncernu Stena Line. Zgodnie z tradycją, podczas uroczystości pod stępką umieszczono monety „na szczęście”. W tym wypadku było ich aż cztery: funt brytyjski, euro, korona szwedzka oraz juan, symbolizujące planowaną trasę nowego statku, armatora oraz stocznię.

Harmonogram budowy nowych statków przewiduje ich dostawę armatorowi w roku 2019 oraz 2020. Jednostki te będą aż o 50% większe niż standardowe promy typu ropax.  To ważna inwestycja, która jest konsekwencją udanego modelu biznesowego Stena Line zakładającego łączenie przewozów towarowych i pasażerskich.

Naszym celem jest posiadanie najnowszych technologii w zakresie efektywności energetycznej, elastyczności, jak i obsługi klientów. W szczególności kładziemy duży nacisk na rozwijanie szeregu interesujących rozwiązań cyfrowych, które zapewnią naszym klientom nową jakość podróży. Jest to część naszej pracy w zakresie digitalizacji, która zabierze nas w przyszłość i zapewni naszym klientom nowe, unikalne usługi.wyjaśnia Niclas Mårtensson.

Nowe statki typu ropax zostaną wprowadzone na połączenie Stena Line na Morzu Irlandzkim. Jest to kluczowa, strategiczna inwestycja, która ma umacniać działalność Stena Line w tym regionie.

Widzimy pozytywne perspektywy na przyszłość i przewidujemy dalszy wzrost przewozów promowych, więc jest to ważny, strategiczny krok, który pomoże nam przygotować naszą firmę do wykorzystania tego przewidywanego wzrostu. – dodaje Niclas Mårtensson.

Dane techniczne nowych statków:Długość: 214,5 mSzerokość: 27,8 mZanurzenie: 6,4 mPojemność ładunkowa: 3100 m + 120 samochodów osobowychPojemność pasażerska: 1000 osóbLiczba kabin: 175Silniki: 2 silniki diesla o mocy 12 600 kW każdyPrędkość: 22 węzłyProdukcja: AVIC Weihai Shipyard, Chiny.

Zdjęcia: materiały prasowe Stena Line

Dodatkowych informacji przedstawicielom mediów udzielają:

Agnieszka Zembrzycka

rzecznik prasowy Stena Line Polska

agnieszka.zembrzycka@stenaline.com

tel. kom. 508 002 706

tel. 58 660 92 45

Agnieszka Nowakowska

Konkret PR

a.nowakowska@konkretpr.pl

tel. kom. 507 086 266

tel/fax. 22 628 50 42

Previous

Wodowanie trawlera w Stoczni Nauta

Next

V Konwent Morski - obradował w Toruniu

Zobacz również