… czyli spotkanie z książką o takim właśnie tytule i jej Autorką Małgorzatą Sokołowską z Oficyny Wydawniczej Verbi Causa, przeprowadzone w gościnnych murach Muzeum Miasta Gdyni. Spotkanie nieprzypadkowo wybrane na dzień obchodów Święta Wojska Polskiego przypadającego 15 sierpnia, określanego często jako Cud nad Wisłą. Zresztą obchody tego święta z dnia 15 sierpnia 1939 roku były przed wybuchem II Wojny Światowej jedną z ostatnich gdyńskich uroczystości publicznych. Jak podkreśla Autorka książki ten dzień był doskonałą analogią i świetnym pretekstem do spotkania, rozmów i wysłuchania wykładu na temat polskiego cudu gospodarczego, jakim bezwątpliwie była, a i do dzisiaj jest Gdynia. Wśród gości sporo znanych twarzy, nie tylko ze świata polityki, gdyńskiego samorządu, gospodarki morskiej, ale i działających w obszarze gdyńskiej kultury i sztuki.

Od lewej: Jerzy Miotke – znany gdyński działacz społeczny, wieloletni radny miejski, sercem i pochodzeniem związany ze Stowarzyszeniem Kaszubsko-Pomorskim i Tomasz Degórski – artysta fotografik, m.in. autor i jedyny właściciel przepięknych fotografii jednego z gdyńskich fenomenów – żaglowca „Dar Młodzieży”. (Oczywiście muszę tu dodać, że część tych obrazów można oglądać w wydanym przez Fundację Lechosława Bar Wsparcia „Daru Młodzieży”, ale i przez naszą Fundację PPOiGM w maju br. albumu poświęconego temu pięknemu żaglowcowi. Hm, lokowanie produktu :) chyba to było, ale poczytaj tu – kliknij)

 

Wspólnie z Małgorzatą Sokołowską gości witał dyrektor Muzeum Miasta Gdyni, Jacek Friedrich

A książka? Jest opowieścią przypadającą na lata 1914-1939, mówiącą jak w tak krótkim czasie można było tak wiele zdziałać, budując miasto praktycznie od zera, i jaka może z tego wyniknąć potęga gospodarcza. Stanowi, jak mówi Autorka wybór starannie dobranych publikacji prasowych z tamtych lat, począwszy od początku wybuchu I Wojny Światowej, rodzeniu się pierwszych myśli i dążeń niepodległościowych, o trudzie i niesamowitej woli budowy portów wojennego i handlowego, i całkiem nowego na polskiej mapie miasta. Pokazuje też niewątpliwie naganne, wręcz zdradzieckie, próby zbratania się z Sowieckim Krajem Rad, ale i nie zapomina o najważniejszych gdyńskich bohaterach: Eugeniuszu Kwiatkowskim (którego wnuczka dr Julita Maciejewicz-Ryś należała do honorowych gości spotkania), Tadeuszu Wendzie i admirale Józefie Unrugu. Bardzo ważnym elementem prelekcji prowadzonej przez Autorkę była specjalnie przygotowana na tę okazję prezentacja – poczytaj tu – kliknij. Jak to przy takich okazjach bywa, można było też podyskutować, ale i wzbogacić wartość nabytej właśnie książki poprzez autorski wpis dedykowany.

Wnuczka Eugeniusza Kwiatkowskiego, dr Julita Maciejewicz-Ryś

I co należy tu jeszcze dodać? Tylko tyle, że każdy mieszkaniec tego nadmorskiego, jednego z najmłodszych polskich miast, ale i każdy emocjonalnie z Gdynią związany Polak powinien tę książkę przeczytać :)

Tekst i zdjęcia: Cezary Spigarski

Previous

Święto Wojska Polskiego w Gdyni

Next

Ceremonia nadania imienia w stoczni Nauta

Zobacz również