11 sierpnia br. miało miejsce otwarcie przystani rybackiej na Oksywiu. Świeżo oddana do użytku przystań przygotowana jest na pięć łodzi rybackich, które można wyciągać na brzeg i wodować przy pomocy urządzeń elektrycznych. Inwestycja powstawała od czerwca 2017 roku i jest zwieńczeniem wybudowanego wcześniej Bulwaru Oksywskiego – mającego chronić brzeg przed zakusami morza, ale i być ciekawym miejscem spacerowym z pięknymi widokami.

Pomimo prowadzących do tego miejsca długo niekończących się schodów, z którymi nie każdy sobie poradzi (dla starszych i mniej sprawnych przydałaby się winda), na otwarciu zjawiło się sporo rodzin i ciekawych wydarzenia ludzi. Całość miała charakter festynu z obowiązkową (pyszną) zupą rybną, możliwymi do zdobycia koszulkami, a także z występem Zespołu Pieśni i Tańca „Gdynia” – zespołu, którego rodowód sięga gdyńskich firm połowowych – nieistniejącego już Przedsiębiorstwa Połowów i Usług Rybackich „ARKA”, później od 1965 r. – Przedsiębiorstwa Połowów Dalekomorskich i Usług Rybackich „DALMOR” w Gdyni, a dzisiaj działający przy Zrzeszeniu Kaszubsko-Pomorskim, ale też znany z częstej obecności w gdyńskim Duszpasterstwie Ludzi Morza.

O historii tego miejsca można było usłyszeć kilka słów od wiceprzewodniczącej Rady Dzielnicy Oksywie Danuty Krygier, wypowiadali się też pełnomocnik prezydenta Gdyni ds. realizacji projektów strategicznych i dyrektor Gdyńskiego Centrum Sportu Marek Łucyk oraz Radna Miasta Gdyni Elżbieta Sierżęga.

Wszyscy nieźle się bawili, pogoda dopisała i muszę powiedzieć, że pomimo tych schodów, szczególnie dokuczliwych podczas wspinaczki w górę – warto tu czasem pojawić się i posmakować tych nadmorskich widoków.

Cezary Spigarski

Zdjęcia: Piotr Januszewski i Cezary Spigarski

Poczytaj też tu – kliknij

Previous

Summerheat DOUBLE - Morskie Żeglarskie Mistrzostwa Polski załóg dwuosobowych ORC 2018 - nagrody rozdane

Next

Międzynarodowe Święto Latarń Morskich

Zobacz również