28 kwietnia br. odbyło się otwarcie sezonu żeglarskiego w Jacht Klubie Morskim GRYF w Gdyni. Otwarcie szczególne – w roku 2018 przypada 90 rocznica założenia klubu i świadomość tej ważnej daty przyświecać będzie tegorocznemu sezonowi.

Wszystkich przybyłych witał komandor klubu Dariusz Szumiński, na wstępie przedstawiając jakich w trakcie przerwy sezonowej remontów dokonano na klubowych jachtach. Zapowiedział też najważniejsze wydarzenia regatowe rozpoczętego właśnie sezonu, gdzie oprócz tradycyjnie każdego roku rozgrywanych Regat „Samotników” o Memoriał im. Leonida Teligi oraz Regat Gdynia – Władysławowo – Gdynia, z racji 90-lecia klubu odbędą się czterodniowe, pełnomorskie Regaty Rocznicowe na trasie Gdynia – Olands Sodra Grund – Gdynia, o długości 250 mil. Organizowane po raz pierwszy w roku 2008 (80-lecia) odbędą się po raz trzeci w dniach 8-12 czerwca, wygląda też, że stały się najmłodszą tradycją w klubie. Mówił również  o planach wyprawy jachtu „Orion” na Morze Północne oraz wyprawie jachtu „Albatros” na południe Szwecji i siedmiodniowe rejsy po szwedzkich szkierach, gdzie załogi wymieniać się będą pokonując Bałtyk promami. Padła też zapowiedź spotkania rocznicowego dla członków klubu – ale tutaj brane są pod uwagę różne lokalizacje – wybór dopiero nastąpi.

Głos zabrał przewodniczący komisji morskiej Polskiego Związku Motorowodnego, Jerzy Rusak, gratulując pięknej, 90. rocznicy powstania Klubu GRYF, ale i chwaląc niezwykłą prężność jego działania na przestrzeni tych lat.

Wiceprezes Pomorskiego Związku Żeglarskiego, Edward Kinas (również od wielu lat komandor Jacht Klubu Marynarki Wojennej KOTWICA) – rozpoczął od odczytania uchwały PoZŻ, przyznającej Dariuszowi Szumińskiego odznakę „Zasłużony dla żeglarstwa pomorskiego”, którą chwilę później wręczył. Kończąc życzył żeglarzom JKM GRYF stopy wody pod kilem i pomyślnych wiatrów.

Sezon w klubie otwierany jest zawsze wspólnie z Pomorskim Okręgowym Związkiem Motorowodnym i Narciarstwa Wodnego, nie mogło więc zabraknąć jego prezesa Jana Jakubowskiego.

Po słowach oficjalnych, jak od wielu lat podniesiono na maszt banderę, oczywiście przy dźwiękach Mazurka Dąbrowskiego, a poczet poprowadził żeglarski człowiek-legenda Bronisław Kuśnierz.

Podniesienie bandery zaordynował wicekomandor klubu ds. szkoleniowych Włodzimierz Kucharczyk
Previous

USS Farragut w Gdyni

Next

Sezon wycieczkowców w Porcie Gdynia rozpoczęty

Zobacz również