W niedzielę 24 czerwca w Gdyni przedstawiciele najwyższych władz Rzeczypospolitej oraz organizacji morskich i żeglarskich odsłonili Pomnik Polski Morskiej.

Na ten dzień ludzie morza czekali wiele lat. Po wielu dyskusjach, propozycjach i konkursach udało się zbudować na reprezentacyjnym Skwerze Kościuszki w Gdyni Pomnik Polski Morskiej. Monument autorstwa pracowni prof. Andrzeja Gettera, symbolizujący słupek graniczny, którym Polska zaznaczyła swoje miejsce nad Bałtykiem, poświęcony został m.in. żeglarzom, marynarzom i pracownikom gospodarki morskiej.

W niedzielę 24 czerwca w samo południe rozpoczął się uroczysty apel, w którym wzięli udział m.in. prezydent Andrzej Duda, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak, prezydent Gdyni Wojciech Szczurek, prezes Pomorskiego Związku Żeglarskiego Bogusław Witkowski oraz prezes Ligi Morskiej i Rzecznej Andrzej Królikowski, wojewoda pomorski Dariusz Drelich, senatorowie, posłowie i setki mieszkańców Gdyni. Obecność przedstawicieli środowisk morskich nie dziwi – to właśnie LMiR oraz PoZŻ w 2015 roku udało się zarazić ideą budowy Pomnika Polski Morskiej miasto oraz ponad setkę stowarzyszeń i organizacji.

To bardzo ważny dzień, bo po wielu latach starań wielu organizacji udało się odsłonić Pomnik Polski Morskiej – mówi Bogusław Witkowski, prezes PoZŻ. – Wszystkie środowiska związane z morzem zostały uhonorowane i upamiętnione. Powstanie tego pomnika otwiera etap, w którym trzeba uczyć i promować związki Polski z morzem. Od nas samych zależy, jak tę ideę wcielimy w życie.

Najważniejszą częścią apelu było uroczyste odsłonięcie monumentu, którego dokonali Andrzej Duda, Mariusz Błaszczak, Wojciech Szczurek, Bogusław Witkowski i Andrzej Królikowski.

Obchodzimy dzisiaj Święto Morza i Marynarki Wojennejnie ma lepszego dnia i lepszej okazji, żeby odsłonić Pomnik Polski Morskiej – mówi Wojciech Szczurek. – Przypominamy nim o wielkiej tradycji i wielkich wyzwaniach stojących przed naszym pokoleniem. Żebyśmy mogli budować Polskę poprzez budowę Polski Morskiej.

Po odsłonięciu i poświęceniu pomnika – uroczysta zmiana warty

Odsłonięcie Pomnika Polski Morskiej nieprzypadkowo wypadło w Święto Morza oraz Marynarki Wojennej, która w tym roku obchodzi stulecie swojego powstania. Dlatego uroczystość była okazją do przypomnienia, że dowództwo Marynarki Wojennej wróci do Gdyni.

Prezydent RP Andrzej Duda i Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak za chwilę st. marynarz Konrad Romańczuk z rąk Prezydenta otrzyma medal „Za ofiarność i odwagę” za uratowanie życia tonącego nastolatka (31 maja br.), a od szefa MON-u awans na wyższy stopień

Gratuluję tego święta: stulecia Marynarki Wojennej – mówi Andrzej Duda, prezydent Polski. – Dziękuję oficerom, marynarzom i rodzinom za wspaniałą służbę, poświęcenie, gotowość do strzeżenia bezpieczeństwa ojczyzny i Polaków. Życzę państwu i wszystkim ludziom polskiego morza wszelkiego powodzenia na następne sto lat. Niech żyje Polska Marynarka Wojenna, niech żyje Polska!

Po okolicznościowych przemówieniach złożono wiązanki kwiatów, jako pierwszy Prezydent RP
Na zakończenie – defilada

Choć sam monument został już uroczyście odsłonięty, to w ramach Pomnika Polski Morskiej już niebawem znacznie zmieniona zostanie część Skweru Kościuszki. Pojawi się na niej nowa zieleń i nawierzchnia oraz udogodnienia dla niepełnosprawnych. Dzięki temu plac będzie pełnił funkcję reprezentacyjną i edukacyjną.

Tekst: Jędrzej Szerle (www.zeglarski.info)

Zdjęcia i komentarz: Cezary Spigarski

Previous

USS Oak Hill w Gdyni

Next

Ćwiczenie pokazowe działań antyterrorystycznych i ratowniczych p.k. „KORSARZ – 18”

Zobacz również