Program edukacyjny „Gdynia na fali” dotarł do portu i po raz kolejny pomyślnie zakończył swój rejs. Wzięło w nim udział prawie 2000 uczniów i przedszkolaków. Jego zwieńczeniem będzie siedmiogodzinny Rodzinny Piknik Żeglarski skierowany do wszystkich mieszkańców miasta. 10 czerwca w Marinie Gdynia atrakcji na pewno nie zabraknie. W programie imprezy m. in.: rejsy po Zatoce Gdańskiej, zwiedzanie słynnego Copernicusa, malowanie żagli oraz konkursy z atrakcyjnymi nagrodami. Wstęp bezpłatny.

Głównym celem programu „Gdynia na fali” jest edukacja najmłodszych mieszkańców w zakresie żeglarstwa morskiego, śródlądowego, budowy i funkcjonowania jednostek pływających, bezpieczeństwa na plaży oraz w wodzie, a także pierwszej pomocy. Do zadań programu należy również wzmocnienie więzi młodych gdynian z miejscem zamieszkania.

W programie wzięło udział prawie 2000 dzieci. „Gdynia na fali – edukacja żeglarska” przyciągnęła do Mariny Gdynia1500 dzieci z 13 szkół podstawowych oraz 12 przedszkoli. Natomiast do projektu „Gdynia na fali – bezpieczeństwo nad wodą” przystąpiło 370 dzieci z 16 szkół podstawowych.

– Kolejna edycja programu okazała się wielkim sukcesem – mówi Marek Łucyk, dyrektor Gdyńskiego Centrum Sportu. – Młodzi ludzie chętnie uczestniczyli w zajęciach organizowanych zarówno w szkołach jak i na terenie mariny. Jako że dziecięca ciekawość nie zna granic, z niektórymi pytaniami problem mieli nawet doświadczeni żeglarze, ale mogę zapewnić, że każdy z uczestników otrzymał wyczerpującą odpowiedź  – dodaje.

Okazją do podsumowania „Gdynia na fali” będzie Rodzinny Piknik Żeglarski, który już 10 czerwca odbędzie się przed bosmanatem Mariny Gdynia. Udział w imprezie zapowiedziały najważniejsze gdyńskie kluby i szkoły żeglarskie, a na chętnych czekają m.in. darmowe rejsy po Zatoce Gdańskiej, bezpłatne lekcje żeglarstwa, symulator łódki żaglowej dla dzieci, a także zwiedzanie od wewnątrz jachtów żaglowych, w tym słynnego Copernicusa, który niedługo weźmie udział w prestiżowych regatach Volvo Ocean Race.

Coś dla siebie znajdą jednak nie tylko miłośnicy wodnych uciech. Najmłodsi będą mieli do dyspozycji łódkę, którą będą mogli… pomalować kolorowymi farbami. Prace plastyczne będzie można wykonać również na żaglach. Sporym zainteresowaniem powinien cieszyć się tor przeszkód. Na uczestników czekają takie zadania jak: ubieranie kapoka na czas, przeciąganie liny czy bieg w workach. Prowadzone będą również zabawy z animatorami w specjalnie wyznaczonej strefie.

Zaledwie kilkanaście metrów dalej, dorośli będą mogli trochę poleniuchować. Leżaki, foodtrucki i dobra muzyka z pewnością umilą czas spędzony w Marinie Gdynia oraz pozwolą zapomnieć o trudach całego tygodnia.

Udział w imprezie zapowiedział prezydent Wojciech Szczurek, który wręczy nagrodę w konkursie organizowanym w ramach projektu „Gdynia na fali” pt. „Bezpiecznie nad wodą”. Z zadaniem nakręcenia minutowego filmiku dotyczącego właściwego zachowania na plaży oraz podczas kąpieli w morzu najlepiej poradziła sobie klasa 1a ze Szkoły Podstawowej nr 33. Jury konkursowe nie miało wątpliwości, że to właśnie uczniowie „trzydziestki trójki” zasłużyli na nagrodę główną, czyli rejs statkiem ratowniczym Kwazar.

Podczas wydarzenia wszyscy chętni będą mogli zgłosić się do biura pikniku, aby odebrać mapkę wraz z kartą obiegową. Odwiedzenie każdego z podanych miejsc oraz otrzymanie wszystkich pieczątek będzie uprawniało do wzięcia udziału w konkursie.

Jest o co walczyć, ponieważ nagrody są naprawdę atrakcyjne: od zniżek na kursy żeglarskie, po rejs jachtem, który zaplanowany jest na Noc Świętojańską – uzupełnia Marek Łucyk.

Początek imprezy zaplanowanej na 10 czerwca już o godzinie 10. Wstęp bezpłatny.

Tekst i plakat: materiały prasowe

Zdjęcie: Cezary Spigarski

Previous

Komisja Morska króla Zygmunta Augusta upamiętniona

Next

Żeglarski zlot polonijny z okazji 100-lecia niepodległości

Zobacz również