Port Gdynia zajmuje pozycję najważniejszego i najbezpieczniejszego polskiego portu pasażerskiego, przyjmującego od wielu lat największe wycieczkowce pływające po Bałtyku. Tegoroczny sezon statków pasażerskich w Porcie Gdynia rozpocznie się 9 maja i trwać będzie do 19 października 2018 roku. Port Gdynia gościć będzie 54 duże statki wycieczkowe. Średnia długość statku w tym sezonie to 255 m. Co więcej, aż 49 jednostek zawijających do Portu Gdynia w tym sezonie będzie liczyć ponad 200 m długości.

Podczas odbytej 8 maja br. konferencji prasowej, poświęconej zawinięciom statków pasażerskich do gdyńskiego portu, w okresie właśnie rozpoczętego tegorocznego sezonu, można było dowiedzieć się, że planowane są cumowania statków (których rozmiary na to pozwolą) – przy Nabrzeżu Pomorskim, co uatrakcyjni pobyt pasażerów w Gdyni, ale i pozwoli na zobaczenie z bliska przez wielu Gdynię odwiedzających gości. Prezes Meller zapowiedział jednak, że najpierw będzie zawinięcie testowe – chodzi o porozumienie z władzami miasta, ale i o zabezpieczenie zwiększonego podczas takich zawinięć ruchu autokarów, zabierających pasażerów na wycieczki. Prezes zapowiedział też, że w ciągu najbliższych, nawet, jak to ujął „optymistycznie” siedmiu-ośmiu lat statki te będą mogły również cumować po stronie nabrzeża dalmorowskiego, dzisiaj przylegającej do Basenu inż. Tadeusza Wendy – co wiąże się z nabyciem terenów od Stoczni Remontowej Nauta S.A. i wykorzystywanym przez nią basenem. Niezbędne też będzie do tego wyburzenie części falochronu, które takie zawinięcia umożliwi. A to wszystko w powiązaniu z planami budowy portu zewnętrznego. Zapowiedziane też zostały inne atrakcje – tu bardziej dla mediów – z możliwością odwiedzin bezpośrednio na statkach – co na pewno pozwoli na prezentowanie tych pięknie zaprojektowanych statków od wnętrza.

– Pasażerskie cruiser-y w Porcie Gdynia to już wieloletnia tradycja, która nadaje szczególnego prestiżu Portowi Gdynia na tle portów Morza Bałtyckiego – podkreśla Adam Meller, prezes Zarządu Morskiego Portu Gdynia S.A. – Port Gdynia jest kluczowym polskim portem pasażerskim i mam nadzieję, że liczba zawinięć pasażerskich jednostek do naszego portu z roku na rok będzie coraz większa – dodaje. Obecność statków pasażerskich w Porcie Gdynia to najlepsza promocja zarówno Regionu Pomorskiego, jak i portu oraz miasta.

Sezon rozpocznie wizyta ms „MSC Orchestra” o długości 294 m i szerokości 32 m. Jednostka ta może przewozić ponad 3 tysiące pasażerów, a jej załoga to 987 osób. Matką chrzestną statku jest Sophia Loren, która jest symbolem włoskiej elegancji, a muzykę na uroczystość chrztu „MSC Orchestra” skomponował Ennio Morricone.  Pływającą perłą w koronie tegorocznego sezonu wycieczkowców w Porcie Gdynia będzie mv  „Mein Schiff 1”, który jest największą jednostką – długość 316 m – jaka przybije do kei nabrzeża Francuskiego. Mv  „Mein Schiff 1” w całym sezonie 2018 roku odwiedzi gdyński port  sześć razy – po raz pierwszy przypłynie na swój dziewiczy rejs 21 maja. Statek może zabrać na pokład prawie 2900 pasażerów, a załoga liczy 1000 osób. Został zbudowany w 2018 roku w fińskiej stoczni w Turku za 500 mln euro i posiada energooszczędny oraz ekologiczny napęd, dzięki któremu zmniejszono o 30 procent emisje szkodliwych substancji w porównaniu do innych statków o podobnej wielkości. Dużym wydarzeniem będzie także zawinięcie do Portu Gdynia21 czerwca słynnego statku pasażerskiego mv „Queen Elizabeth”- najmłodszej jednostki legendarnej linii Cunard, zwodowanej w 2010 roku, którego matką chrzestną jest brytyjska monarchini Elżbieta II. Mv „Queen Elizabeth” o długości 294 m i szerokości 32 m. Jednostka ta może zabrać na swój pokład prawie 2100 pasażerów, którymi zaopiekuje się 940 osobowa załoga.

Przypomnijmy, iż istotnym wydarzeniem ubiegłorocznego sezonu statków pasażerskich w gdyńskim porcie było zawinięcie w dniu 23 czerwca jednego z największych wycieczkowców świata – ms „Norwegian Getaway” – jednostki o długości 325,7 metra, która przypłynęła z prawie czterema tysiącami pasażerów. Od maja do września 2017 roku do Portu Gdynia zawinęło 41 jednostek pasażerskich z niespełna 90-tysiącami pasażerów na swoich pokładach.

Dział Komunikacji i PR

Zdjęcia: Tadeusz Urbaniak i Cezary Spigarski (również komentarz)

Statystyka lat poprzednich oraz plan zawinięć – kliknij tu

Previous

Otwarcie sezonu żeglarskiego w JKM GRYF

Next

MSC "Orchestra" w Gdyni

Zobacz również