Regaty o Akademickie Mistrzostwo Szczecina rozegrane zostaną na Odrze w najbliższą sobotę (16 czerwca). Regaty są pierwszymi zawodami sportowymi tego typu w historii naszego regionu, a ich pomysłodawcą są w studenci Akademii Morskiej w Szczecinie z sekcji żeglarskiej tutejszego AZS.

Termin: 16 czerwca 2018 r. (sobota)

Miejsce: North East Marina – Wyspa Grodzka 1, Szczecin, Rzeka Odra

Dzień wcześniej, 15 czerwca, w godzinach popołudniowych i 16 czerwca rano przed zawodami planowane są także treningi (nie będące oficjalnie częścią zawodów).

Flotę będzie stanowić sześć identycznych jachtów balastowych typu TOM 28, dostarczonych przez MT Partners. Są to światowej klasy jachty, które już wielokrotnie sprawdziły się w wielu regatach w Szczecinie oraz regionie.

W regatach uczestniczyć będą studenci szczecińskich uczelni:

  • Akademii Morskiej w Szczecinie
  • Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego
  • Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego

Planowane są rozgrywki w kategoriach standard i sport. Kategoria standard posiada ograniczenia w stosowaniu spinakera i bomów spinakera wynikających ze względów bezpieczeństwa. Załogi w kategorii sport mogą używać wszystkich dostępnych na jachcie żagli oraz osprzętu pomocniczego.

Załogi nie mogą liczyć mniej niż 3 osoby w kategorii standard – (sternik plus co najmniej 2 załogantów) oraz nie mniej niż 4 osoby (sternik plus co najmniej 3 załogantów) w kategorii sport.

Regaty obu kategorii zostaną rozegrane w systemie flotowym, a więc jedna kategoria może liczyć maksymalnie 6 załóg. Każda kategoria odbędzie około czterech wyścigów, z czego jeden najsłabszy rezultat nie będzie wliczany do ostatecznego wyniku. W celu łatwiejszej identyfikacji zawodnicy danej uczelni będą ubrani w jednakowe koszulki wydarzenia – każda uczelnia w wybranym dla siebie kolorze.

Zawodom będzie towarzyszyć piknik żeglarski, promujący ten sport jako formę spędzania wolnego czasu wśród studentów i szczecinian. – Żeglarstwo, zarówno sportowe, jak rekreacyjne to świetna forma aktywnego wypoczynku, a w naszym regionie nie brakuje miejsc, by móc z niej korzystać – deklarują studenci AM.

Organizatorami imprezy jest Żegluga Szczecińska. Partnerami imprezy są Miasto Szczecin, MT Partners, North East Marina oraz Akademia Morska w Szczecinie.

Regaty patronatem objął Prezydent Miasta Szczecina.

Weronika Bulicz

Rzecznik Prasowy Akademii Morskiej w Szczecinie

Previous

Nowy statek dla pasażerów i frachtu na linii promowej Stena Line z Gdyni do Karlskrony już we wrześniu

Next

Uroczystość położenia stępki pod szwedzki okręt SIGINT budowany przez Stocznię Remontową Nauta

Zobacz również