15 sierpnia br. po raz 98. odbywały się w całym kraju obchody Święta Wojska Polskiego. Dzień ten, przywrócony jako dzień obchodów ustawą z 30 lipca 1992 roku, dla upamiętnienia załamania rosyjskiego natarcia na Warszawę w wojnie polsko-bolszewickiej roku 1920, w Gdyni przebiegał tradycyjnie przy Nabrzeżu Pomorskim pod burtą okrętu-muzeum ORP „Błyskawica”. Przybyli politycy, samorządowcy, reprezentanci stowarzyszeń kombatanckich, morskich, piłsudczycy, przedstawiciele przemysłu stoczniowego, był prezydent Gdyni Wojciech Szczurek oraz w znacznej ilości mieszkańcy i goście miasta. Meldunek od dowódcy Kompanii Reprezentacyjnej Marynarki Wojennej przyjmował zastępca dowódcy 3 Flotylli Okrętów kmdr. Wojciech Sowa.

Udostępniony tego dnia do zwiedzania okręt rakietowy ORP Grom
Jedyny wśród VIP-ów, któremu udało się przyjąć nieco wygodniejszą pozycję do uważnej obserwacji wydarzenia :)
Zastępca dowódcy 3 Flotylli Okrętów kmdr. Wojciech Sowa

Rozpoczęto od wciągnięcia na maszt flagi narodowej, przy dźwiękach Mazurka Dąbrowskiego, aby następnie odczytać rozkaz Ministra Obrony Narodowej, skierowany do uczestników obchodów rocznicowych w całym kraju. Po odczytaniu bardzo w swojej treści patriotycznego przekazu od ministra, tradycyjnie dla uczczenia tak ważnych wydarzeń dał się słyszeć salut armatni z pokładu ORP „Błyskawica” w postaci 21 wystrzałów.

Dzień obchodów Święta Wojska Polskiego to w wojsku dzień nagród i wyróżnień. Tak i podczas tegorocznego święta wyróżniającym się oficerom i żołnierzom 3 Flotylli Okrętów, przyznano złote (za 25-letnią nienaganną służbę), srebrne (za 15-letnią nienaganną służbę) i brązowe (za 5-letnią nienaganną służbę) medale „Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny”, oraz awanse na wyższe stopnie wojskowe.

Prezydent Gdyni, Wojciech Szczurek, podkreślał nierozerwalne więzi łączące Gdynię z Marynarką Wojenną, przypomniał, że budowę miasta rozpoczęto z rozkazu Józefa Piłsudskiego od portu wojennego, od tworzenia i umacniania Polskiej Marynarki Wojennej. Kończąc swoją przemowę prezydent wyraził nadzieję i przekazał oczekiwanie Gdynian na powrót Dowództwa MW do Gdyni.

Oddano też honory tym, którzy odeszli na wieczną wachtę, przeprowadzając Apel Poległych, podczas którego Kompania Honorowa strzelała salwy z broni automatycznej. Obchody w tym miejscu zwieńczyła defilada przed trybuną honorową na pokładzie ORP „Błyskawica”. Złożono też wiązanki kwiatów pod tablicą upamiętniającą bohaterów września 1939 roku oraz marynarzy i oficerów pomordowanych na Wschodzie w rosyjskich obozach – tablicy umieszczonej na budynku Dowództwa MW przy ulicy Waszyngtona. Odbywał się też festyn dla mieszkańców na parkingu przyległym do Klubu Oficerskiego „Riwiera”, a Muzeum Marynarki Wojennej było dla wszystkich nieodpłatnie dostępne.

Tekst i zdjęcia: Cezary Spigarski

Previous

Rusza jeden z największych w Polsce, cywilnych pokazów lotniczych

Next

O polskim Cudzie nad Bałtykiem w Muzeum Miasta Gdyni...

Zobacz również