Dwudziestu żołnierzy rezerwy z całej Polski już od miesiąca szkoli się w Akademii Marynarki Wojennej. Biorą udział w trzymiesięcznym oficerskim kursie przeszkolenia rezerwy. W ramach zajęć z tradycji oręża polskiego w piątek 2 marca słuchacze odbyli podróż seminaryjną do Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.

Podchorążowie rezerwy są absolwentami różnych uczelni wyższych, w wielu specjalnościach, a przy tym charakteryzuje ich różnorodność doświadczenia zawodowego. Dla nich oficerski kurs przeszkolenia rezerwy to wyzwanie, które zdecydowali się podjąć. W przyszłości zasilą kadry w korpusie wychowawczym. Poza przedmiotami ogólnowojskowymi muszą zdobyć nową dla nich wiedzę i umiejętności np. z zakresu międzynarodowego prawa humanitarnego konfliktów zbrojnych, historii Sił Zbrojnych RP, współpracy z mediami i organizacjami pozarządowymi. Zajęcia teoretyczne to jednak nie wszystko co czeka słuchaczy kursu. Muszą także odbyć praktyki w jednostkach wojskowych, a na koniec zdać egzaminy. W zdobywaniu wiedzy pomagają podróże wojskowo-historyczne, obejmujące tereny od zabytkowych rejonów Pomorza po wybrane obszary stacjonowania tzw. „Czarnej Dywizji” to jest okolic Świętoszowa, Żagania i Międzyrzecza.

Kurs przeszkolenia kadr rezerwy to także szansa na zawarcie nowych znajomości, wymianę cennych doświadczeń i poszerzenie horyzontów. Dla większości podchorążych, służba w Marynarce Wojennej to odmienne, świeże spojrzenie na Wojsko Polskie, które znane im było przeważnie z perspektywy wojsk lądowych.

kmdr por. Wojciech Mundt, rzecznik prasowy

Zdjęcia: materiały prasowe AMW

Previous

Inżynieria ruchu morskiego. Wytyczne do projektowania morskich dróg wodnych i portów oraz warunków ich bezpiecznej eksploatacji

Next

Kontrakt na budowę dwóch statków wielozadaniowych dla Urzędów Morskich

Zobacz również