… w tym przypadku dobre 17 lat, nie licząc czteroletniego okresu czasu od powzięcia zamiaru, poprzez plany i przygotowania produkcji, aż do położenia stępki w dniu 28 listopada 2001 roku, jeszcze wówczas pod budowę korwety o imieniu „Gawron”. Dzisiaj, wyszedł w swoje pierwsze próby morskie, po zakończeniu pierwszego etapu prób stoczniowych, przemianowany jakiś czas temu z korwety, na okręt patrolowy ORP „Ślązak”. Wychodzi, że pokolenie Polaków, które przy jego budowie wyrosło, a nawet założyło już własne rodziny i jak mniemam doczekało się już potomstwa, właśnie dzisiaj trafiło swoje OKO – 21 lat historii tego okrętu w jakiś sposób za nami…

ORP „Ślązak” jest okrętem patrolowym. Jednostka ma 95 m długości, 13 m szerokości oraz 1800 t wyporności, prędkość maksymalna ma wynosić około 30 węzłów. Na uzbrojenie jednostki składa się 76-milimetrowa armata OTO Melara, dwa 30-milimetrowe działka Marlin-WS, cztery wyrzutnie pocisków przeciwlotniczych krótkiego zasięgu Grom oraz cztery wielkokalibrowe karabiny maszynowe 12,7 mm.

Poniżej kilka fotografii dzięki uprzejmości Łukasza Dejnarowicza, obserwującego ten moment z pokładu statku pilotowego „Pilot 5” firmy UNIPIL.

I jeszcze kilka migawek z gdyńskiego portu tego dnia.

Tekst i zdjęcia: Cezary Spigarski

Zdjęcia: Łukasz Dejnarowicz

Uroczystość wodowania okrętu – 2 lipca 2015 roku – kliknij

Previous

Gdyńska Parada Niepodległości 2018

Next

Chińskie władze zainteresowane współpracą z Portem Gdańsk

Zobacz również