Port Gdynia zajmuje pozycję najważniejszego i najbezpieczniejszego polskiego portu pasażerskiego, przyjmującego od wielu lat największe wycieczkowce pływające po Bałtyku. Tegoroczny sezon statków pasażerskich w Porcie Gdynia rozpoczął się 9 maja i trwał do 19 października 2018 roku włącznie. Port Gdynia gościł 50 dużych statków wycieczkowych, których przeciętna długość sięgała niemal 260 metrów, a ilość pasażerów to ponad 100 tysięcy osób. Natomiast każdy z pasażerów ”zostawił” w regionie Pomorskim przeciętnie 80 euro, co w sumie daje liczbę około 8 mln euro.

Pasażerskie cruiser-y w Porcie Gdynia to już wieloletnia tradycja, która stanowi o prestiżu naszego portu wśród portów Morza Bałtyckiego i miasta – podkreśla Adam Meller, prezes Zarządu Morskiego Portu Gdynia S.A.Port Gdynia jest kluczowym polskim portem pasażerskim i mam nadzieję, że liczba zawinięć pasażerskich jednostek do naszego portu z roku na rok będzie coraz większa. W tym roku statki pasażerskie cumowały nie tylko przy nabrzeżu Francuskim, ale również przy nabrzeżach: Pomorskim i Stanów Zjednoczonych. Obecność statków pasażerskich w Porcie Gdynia to najlepsza promocja zarówno Regionu Pomorskiego jak i portu oraz miasta.

Sezon otworzyła wizyta ms „MSC Orchestra” o długości 294 m i szerokości 32 m, z ponad 3 tysiącami pasażerów i załogą licząca 987 osób. Pływającą perła w koronie tegorocznego sezonu wycieczkowców w Porcie Gdynia był mv „Mein Schiff 1”, zbudowany w 2018 roku w fińskiej stoczni w Turku za 500 mln euro i będący w tym roku największą jednostką – długość 316 m – jaka przybiła do kei nabrzeża Francuskiego. Mv „Mein Schiff 1” w całym sezonie 2018 roku odwiedził gdyński port pięć razy, mając na pokładzie prawie 3000 pasażerów, którymi opiekowała się 1000 osobowa załoga. Dużym wydarzeniem było także zawinięcie do Portu Gdynia 21 czerwca br. słynnego statku pasażerskiego mv „Queen Elizabeth”- najmłodszej jednostki legendarnej linii Cunard, zwodowanej w 2010 roku, którego matką chrzestną jest brytyjska monarchini Elżbieta II. Wizyta ta została uświetniona m.in. wmurowaniem tablicy pamiątkowej w Alei Statków Pasażerskich na Skwerze Kościuszki.

Trzeba jeszcze dodać, że Zarząd Morskiego Portu Gdynia S.A. prowadzi systematyczne działania na rzecz rozwoju bałtyckiej żeglugi wycieczkowej, poprzez promocję samego portu oraz atrakcji turystycznych miasta i całego Pomorza. To właśnie oferta turystyczna naszego pięknego regionu jest głównym magnesem przyciągającym do niego coraz więcej turystów z całego świata. Przedstawiciele Zarządu Morskiego Portu Gdynia S.A. uczestniczą w cieszących się dużym zainteresowaniem armatorów oraz branży turystycznej targach branżowych tj. SeaTrade Cruise Global w Fort Lauderdale w USA, stanowiących dla Spółki doskonałą okazje do nawiązania nowych kontaktów biznesowych.

Tekst: materiały prasowe ZMPG-a S.A.

Zdjęcia: Paweł Brutel, Tadeusz Urbaniak

Previous

Nauta nie zwalnia tempa: już szóste wodowanie w tym roku

Next

Zamknięcie sezonu żeglarskiego i 90-te urodziny Jacht Klubu Morskiego GRYF

Zobacz również