Swoich zmarłych kolegów wspominali dzisiaj 1 listopada pomorscy żeglarze. Jak co roku zrobili to pod pomnikiem „Zaginionych na morzu” na Bulwarze Nadmorskim w Gdyni.

O godz. 10 znicze i wiązanki kwiatów złożyła tam delegacja Pomorskiego Związku Żeglarskiego, której przewodniczył prezes Bogusław Witkowski. Ale wśród zgromadzonych byli również reprezentanci Ligi Morskiej i Rzecznej, Stowarzyszenia Kapitanów Żeglugi Wielkiej, Urzędu Morskiego w Gdyni oraz pomorskich klubów w tym m. in. Krystyna Chojnowska-Liskiewicz, pierwsza kobieta, która samotnie opłynęła świat jachtem.

Tradycyjnie już w nastrój spotkania, które odbywało się w przededniu setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, wprowadził uczestników wiersz tym razem Krzysztofa Kamila Baczyńskiego „Elegia o… [chłopcu polskim]”:

Oddzielili cię, syneczku, od snów, co jak motyl drżą,

haftowali ci, syneczku, smutne oczy rudą krwią,

malowali krajobrazy w żółte ściegi pożóg,

wyszywali wisielcami drzew płynące morze.

 

Wyuczyli cię, syneczku, ziemi twej na pamięć,

gdyś jej ścieżki powycinał żelaznymi łzami.

Odchowali cię w ciemności, odkarmili bochnem trwóg,

przemierzyłeś po omacku najwstydliwsze z ludzkich dróg.

 

I wyszedłeś, jasny synku, z czarną bronią w noc,

i poczułeś, jak się jeży w dźwięku minut – zło.

Zanim padłeś, jeszcze ziemię przeżegnałeś ręką.

Czy to była kula, synku, czy to serce pękło?

 

Wszystkich ludzi żagli i morza, szczególnie tych z Pomorza, którzy zmarli w ciągu ostatniego roku uczczono chwilą ciszy i modlitwą.

Przypomnijmy niektórych z nich:

4 listopada 2017 roku odszedł na wieczną wachtę Wojciech Górski, wieloletni i niezwykle zasłużony działacz żeglarski, znakomity instruktor żeglarstwa, wychowawca wielu pokoleń żeglarzy, członek honorowy Polskiego Związku Żeglarskiego.

13 listopada 2017 roku zmarł Jerzy Maćkowiak, żeglarz, inżynier budowy okrętów oraz aktywny członek społeczności żeglarskiej. Przez wiele lat zasiadał w Zarządzie Gdańskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego (obecnie Pomorskiego Związku Żeglarskiego) i PZŻ.

14 listopada 2017 roku zmarł Jerzy Tarasiewicz, żeglarz i fizyk, który wraz z kolegą z rocznika Januszem Misiewiczem, przeszli do historii polskiego żeglarstwa jako bohaterowie głośnej, pionierskiej wyprawy przez Atlantyk z 1959 roku, starą szalupą z transatlantyku „Batory”, którą nazwali „Chatką Puchatków”.

28 stycznia 2018 roku odszedł Jan Piasecki, kapitan żeglugi wielkiej, instruktor, działacz żeglarski. Prowadził wiele rejsów oraz kursów manewrowych i instruktorskich organizowanych przez CWM ZHP i Harcerski Jachtklub Wodnik Gdańsk.

1 maja 2018 roku odszedł na wieczną wachtę Jerzy Sroka, kapitan, wielki pasjonat żeglarstwa morskiego i oceanicznego, przez ponad 18 lat współpracujący z Ośrodkiem Żeglarstwa Morskiego w Trzebieży. Dwukrotnie przepłynął Atlantyk, Ocean Indyjski i Morze Czerwone.

22 maja 2018 roku zmarł Janusz Misiewicz, drugi obok Jerzego Tarasiewicza, bohater słynnego rejsu „Chatki Puchatków” przez Atlantyk.

11 sierpnia 2018 roku zmarł kapitan Henryk Kujawa, konstruktor i współtwórca m.in. jachtów J-140 i J-80 oraz zasłużony członek Jachtklubu Stoczni Gdańskiej. Pływał na skonstruowanych przez siebie jachtach, m.in. na „Otago”, „Freyi” i „Mestwinie”.

Cześć ich pamięci!

Tekst: Tomasz Falba

Zdjęcia: Ewa Górska

 

Previous

Obligacje skarbowe dla Uniwersytetu Morskiego w Gdyni

Next

Największy prom hybrydowy świata opuszcza CRIST

Zobacz również